Bartosz Jastrzębski i Jędrzej Morawiecki, autorzy książki "Krasnojarsk zero" odebrali w piątek nagrodę im. Beaty Pawlak przyznawaną publikacjom na temat innych kultur, religii i cywilizacji.
"W tej książce zafascynowało mnie coś, co podobałoby się też patronce nagrody, a mianowicie to, że autorzy mają odwagę eksplorować taki nieuchwytny, trudno do opisania aspekt świata, jakim jest ludzka duchowość" - mówił w czwartek Adam Szostkiewicz, przewodniczący jury nagrody im. Beaty Pawlak.
Krasnojarsk to liczące ponad milion mieszkańców industrialne miasto w zauralskiej części Rosji. Przybysze zazwyczaj nie są nim zachwyceni - w surowym, monotonnym pejzażu kilometrami ciągną się szare blokowiska, a zima trwa tu przez większą część roku. Do niedawna miasto było zamknięte dla obcych ze względu na bliskość Krasnojarska-26, gdzie produkowano elementy do radzieckich bomb atomowych. W tym przygnębiającym otoczeniu autorzy książki "Krasnojarsk zero" odnajdują bogactwo życia duchowego mieszkańców. W szarych, postsowieckich blokowiskach spotykają natchnionych pastorów i zmagających się ze swymi słabościami księży, nawiedzonych charyzmatyków, pobożnych kagebistów, nawróconych katolików, przedstawicieli sekty wissarionowców a także wyznawców szamanizmu. Jastrzębski i Morawiecki starają się stworzyć historyczny i społeczny portret miasta nad Jenisejem, ale szczególnie interesuje ich to, w jaki sposób po tylu latach komunizmu przetrwała wśród Rosjan potrzeba wiary.
Autorzy książki to dwaj wykładowcy Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Bartosza Jastrzębskiego fascynuje filozofia religii, Jędrzej Morawiecki jest reporterem, specjalistą od tematyki rosyjskiej. Autorzy razem podróżowali po Syberii, ale nad książką pracowali oddzielnie. Morawiecki w większym stopniu zajmował się stroną reporterską opowieści, Jastrzębski - historią miasta. Książka "Krasnojarsk zero" ukazała się na początku maja nakładem warszawskiego wydawnictwa Sic!
Nagroda imienia Beaty Pawlak przyznawana jest od 2003 roku za teksty na temat innych kultur, religii i cywilizacji. W ten sposób wypełniana jest ostatnia wola Beaty Pawlak, dziennikarki i pisarki, która 12 października 2002 zginęła w zamachu terrorystycznym na indonezyjskiej wyspie Bali. Ustanowiony jej testamentem i noszący jej imię fundusz powierzony został Fundacji im. Stefana Batorego. W tym roku nagrodę przyznano po raz dziesiąty.
Dotychczasowymi laureatami nagrody są: Joanna Bator, Max Cegielski, Artur Domosławski, Anna Fostakowska, Marek Kęskrawiec, Piotr Kłodkowski, Cezary Michalski, Jacek Milewski, Beata Pawlikowska, Paweł Smoleński, Andrzej Stasiuk, Witold Szabłowski i Mariusz Szczygieł.
O przyznaniu nagrody decyduje kapituła pod przewodnictwem Adama Szostkiewicza, a w jej skład wchodzą: Urszula Doroszewska, Wojciech Jagielski, Piotr Kłodkowski, Maria Kruczkowska, Antoni Rogala, Olga Stanisławska, Wojciech Tochman, Joanna Załuska i Wojciech Załuski. (PAP)