Krystyna Janda, Łukasz Lewandowski, Paweł Passini otrzymali w piątek w Warszawie nagrody miesięcznika "Teatr" za najlepsze role i reżyserię sezonu. Nagrodą specjalną został uhonorowany Jacek Stanisław Buras. Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą rolę sezonu otrzymali Krystyna Janda oraz Łukasz Lewandowski. Janda została nagrodzona za swoją rolę w spektaklu "Danuta W." na podstawie wspomnień "Marzenia i tajemnice" Danuty Wałęsy w reżyserii Janusza Zaorskiego.
"Ta rola nie była moim pomysłem. Zadzwoniło do mnie wydawnictwo, na prośbę pani Danuty, która sama wymyśliła, żeby ktoś przeniósł jej książkę na scenę. Ja bym na to nie wpadła. Gdy usłyszałam propozycję, po chwili już wiedziałam, jak wielką szansę dostałam do ręki. Moim jedynym warunkiem było to, by spektakl nie był adaptacją książki" - powiedziała Krystyna Janda, odbierając nagrodę. "Nie traktuję tej roli jako roli teatralnej. To dla mnie coś znacznie ważniejszego. Rozumiem komplikacje dotyczące osób, o których opowiadam" - podkreśliła.
Krystyna Janda (ur. 1952) to jedna z najpopularniejszych aktorek filmowych i teatralnych w Polsce. Wystąpiła m.in. w takich filmach jak "Człowiek z marmuru" (1976), "Mefisto" (1981), "Krótki film o zabijaniu" (1987) czy "Rewers" (2009). Wystąpiła także w takich spektaklach teatralnych jak "Biała bluzka" (1987), "Kobieta zawiedziona" (1994) czy "Kto się boi Virginii Woolf?" (2002). Spektakl "Danuta W." (2012) wystawiany jest w warszawskim Teatrze Polonia, którego aktorka jest dyrektorem.
Nagrodą dla najlepszego aktora sezonu otrzymał Grzegorz Lewandowski, który został doceniony za rolę Koczkariewa w "Ożenku" Mikołaja Gogola w reżyserii Iwana Wyrypajewa, wystawianym w warszawskim Teatrze Rozmaitości.
Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza przyznawana jest od 1984 r., została stworzona przy okazji XXIV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu. Wyróżniono m.in. Joannę Szczepkowską, Maję Komorowską, Magdalenę Cielecką, Maję Ostaszewską, Tadeusza Łomnickiego, Zbigniewa Zapasiewicza, Wojciecha Pszoniaka i Andrzeja Chyrę.
Laureatem Nagrody im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera został Paweł Passini za spektakl "Morrison/Śmiercisny" Artura Pałygi w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.
Passini (ur. 1977) to reżyser teatralny, twórca i dyrektor neTTheatre, absolwent Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Za swoją działalność artystyczną był dwukrotnie nominowany do nagrody Paszportu Polityki. Zrealizował m.in. "Zbrodnię z premedytacją" Witolda Gombrowicza w Teatrze Miejskim w Gdyni, "Klątwę" Stanisława Wyspiańskiego dla Teatru Dramatycznego im. Jana Kochanowskiego w Opolu, "Kordiana" Juliusza Słowackiego dla Teatru Polskiego w Warszawie i "Hamleta 44" według Williama Szekspira, wystawionego w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Nagroda przyznawana jest od 1976 r.; w przeszłości otrzymali ją m.in. Andrzej Wajda, Maciej Englert, Krystian Lupa, Zygmunt Huebner, Jerzy Grzegorzewski, Jerzy Grotowski, Grzegorz Jarzyna, Włodzimierz Staniewski i zespół Gardzienice, Krzysztof Warlikowski i Jan Klata.
Nagrodę Specjalną "Teatru" otrzymał Jacek Stanisław Buras, tłumacz, krytyk literacki i pisarz, za swoje tłumaczenia arcydzieł dawnej i współczesnej literatury niemieckojęzycznej.
"Bez państwa, nie byłoby mnie tutaj" - zwrócił się Buras do nagrodzonych aktorów i reżysera. "Słowa, które sobie wymyślam, pod dyktando autorów, nie istnieją, jeśli nie zostaną wypowiedziane przez aktorów na scenie, nie zostaną wykorzystane przez reżyserów" - powiedział.
Buras (ur. 1945) to były redaktor niemieckojęzycznej wersji magazynu "Polskie Perspektywy" (1970-82), "Literatury na Świecie" (1982-97) oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu (1997-2004). Autor przekładów niemieckojęzycznej liryki, prozy i dramatu, m.in. prac Bertolda Brechta, Roberta Musila, Paula Celana, Friedricha Duerenmatta, Thomasa Bernharda i Guentera Grassa. Jest laureatem m.in. nagrody Fundacji im. Roberta Boscha (1989), nagrodę Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich (1993), nagrodę ZAiKS (1998), nagrodę +Literatury na Świecie+ (2007). Otrzymał także Złotą Odznakę Honorową za zasługi Republiki Austrii i Austriacką Nagrodę Państwową (2004).
Miesięcznik "Teatr" to najstarsze polskie czasopismo, poświęcone teatrowi współczesnemu. Pierwszy numer "Teatru" ukazał się w 1945 r. w Krakowie. Regularnie ukazuje się od 1946, wpierw jako dwutygodnik, po okresie zawieszenia w stanie wojennym jako miesięcznik. Od 2001 do 2010 r. "Teatr" ukazuje się nakładem Biblioteki Narodowej jako jedno z czasopism, którym patronuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aktualnie miesięcznik wydawany jest przez Instytut Książki; od 2006 r. redaktorem naczelnym jest Jacek Kopciński. (PAP)
pj/ ula/