Kultura i sztuka po 1989 roku

07.09.2019

Narodowe czytanie „Dobrej pani” E. Orzeszkowej w Budapeszcie

Fragmenty noweli Elizy Orzeszkowej „Dobra pani” zostały przeczytane w sobotę w Budapeszcie przez Polaków i osoby pochodzenia polsko-węgierskiego w ramach akcji Narodowego Czytania przygotowanego przez organizację polonijną „Polonia Nova”.

W sali teatralnej kawiarni „Spinoza” przedstawiciele rozmaitych grup polonijnych odczytywali po kolei słowa narratora noweli, a w role czterech głównych postaci wcieliły się ubrane stosownie do tekstu, m.in. w wypożyczone stroje teatralne nawiązujące do epoki, Katarzyna Takacs ze Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha, Agnieszka Piotrowska-Kiss z „Polonii Novej”, Barbara Virag z ogólnokrajowej szkoły polskiej na Węgrzech oraz nastoletnia Julia Mazi ze szkoły polskiej przy ambasadzie RP.

CZYTAJ TAKŻE

„Chodziło nam o to, żeby było reprezentowanych jak najwięcej organizacji. I zależało nam, żeby czytanie zorganizować tego samego dnia, kiedy odbywa się ono w Polsce” – powiedziała PAP szefowa „Polonii Novej” Maria Felfoeldi.

Wśród czytających byli m.in. dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska, przedstawiciel Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej Legionu Wysockiego Emil Nagy oraz ks. Andrzej Kostecki.

Jak podkreśliła na początku spotkania Małgorzata Takacs z „Polonii Novej”, zbiorowe Narodowe Czytanie to najpiękniejszy przejaw patriotyzmu poprzez wspólne dbanie o dziedzictwo narodowe.

Uczestnicząca w czytaniu Alina Toka z samorządu narodowości polskiej Peczu na południu Węgier powiedziała zebranym, że u niej w mieście zachęcano Polaków do kreatywności podczas akcji Narodowego Czytania. Poproszono ich mianowicie, by zanim przeczytają cały utwór Orzeszkowej, spróbowali dopisać własne zakończenie do fragmentu odczytanego w Budapeszcie.

Wcześniej w sobotę Narodowe Czytanie odbyło się też w innym mieście węgierskim, Szolnoku, gdzie zorganizowano je na miejscowym Festiwalu Gulaszu.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL