12. edycja Narodowego Czytania, podczas której czytane będą fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, odbędzie się 9 września w amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej – poinformowali w środę organizatorzy. Imprezie towarzyszyć będzie kiermasz książek.
Organizatorem białostockiej odsłony Narodowego Czytania jest Książnica Podlaska.
Czytanie odbędzie się 9 września w amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej - poinformowała w środę na konferencji prasowej dyrektor Książnicy Podlaskiej Beata Zadykowicz i zaprosiła wszystkich do udziału w tym wydarzeniu. Dodała, że będzie towarzyszyło mu wiele atrakcji.
Oprócz czytania fragmentów tegorocznej lektury, którą jest "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, zaplanowano też m.in. kiermasz książek, zwiedzanie dachu opery czy możliwość zapoznania się z działalnością podlaskich instytucji kultury. Przewidziano też nagrody dla osób, które będą chciały przeczytać swoje ulubione fragmenty "Nad Niemnem".
Jak mówił Łukasz Zabielski z Książnicy Podlaskiej, "Nad Niemnem" Orzeszkowej to nieprzypadkowy utwór, który został wybrany na tę akcję. Dodał, że wpisuje się w kanon lektur czytanych w ramach akcji. Zauważył, że do akcji wybierane są utwory, które nie tylko powinny być czytane przez uczniów i studentów, ale też - jak podkreślił - "mówią o nas, o naszej tożsamości narodowej, o naszej przeszłości, o tym jak myśleliśmy kilkadziesiąt lat temu, ale i o tym jak myślimy dzisiaj". "+Nad Niemnem+ ten uniwersalny przekaz zachowuje" - wskazał.
Zabielski powiedział, że idea Narodowego Czytania pozwala wyjść z szablonowego, sztampowego myślenia i interpretowania literatury, a także - jak dodał - wyjść ze szkolnej, prywatnej strefy do publicznej. Zauważył, że to wspólne czytanie będzie okazją, by pokonać stereotyp mówiący, że "Nad Niemnem" jest książką, która "potrafi znudzić i znużyć każdego".
Czytanie fragmentów "Nad Niemnem", któremu będzie towarzyszy oprawa artystyczna, rozpocznie się w Białymstoku o godz. 11; impreza potrwa do popołudnia.
Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zainicjowano ją lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2016 r. prezydent Andrzej Duda i Agata Kornhauser–Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego. Rok później czytano "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, W Roku Romantyzmu Polskiego (2022) – w odbyło się Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ aszw/