Kultura i sztuka po 1989 roku

25.01.2018

Nie żyje białoruski grafik i poeta Michał Aniempadystau

Nie żyje wybitny białoruski designer, grafik i poeta Michał Aniempadystau. „Tworzył lepszą Białoruś” – napisali o nim koledzy z białoruskiego PEN-Clubu. W czwartek w Mińsku odbyło się pożegnanie artysty, który zmarł nagle poprzedniego dnia w wieku 53 lat.

Na pożegnanie, zorganizowane w pofabrycznych loftach „OK16” w Mińsku, przybyli krewni zmarłego, a także pisarze, artyści, politycy, aktywiści, dziennikarze.

Nagła śmierć twórcy stała się szokiem dla białoruskich kręgów artystycznych i niezależnych. Aniempadystau był artystą wszechstronnym – zajmował się grafiką, plakatem, fotografią, designem, wystawiał swoje prace na Białorusi i za granicą, w tym w Polsce.

Był również autorem białoruskiej poezji rockowej, m.in. napisał tekst do kultowej rock-opery „Narodny Albom”, opowiadającej o życiu pogranicza, którą rozpropagowała telewizja Biełsat. Przez dwie dekady nie można jej było wystawiać na Białorusi, ale w ostatnich latach „Narodny Albom” znowu pokazano w Mińsku dzięki staraniom TV Biełsat.

Aniempadystau był blisko związany z Polską, gdzie miał wielu przyjaciół, zarówno w kręgach artystycznych, jak i poza nimi. Internetowa gazeta „Nasza Niwa” publikuje w czwartek słowa pożegnania od polskich twórców.

Blisko współpracował z Biełsatem, dla którego m.in. tworzył grafiki, plakaty, oprawy graficzne. Zasiadał również w radzie doradczej tej telewizji.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ ndz/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL