Kultura i sztuka po 1989 roku

10.10.2019

Niemiecki wydawca o Noblu dla Olgi Tokarczuk: nagroda absolutnie zasłużona

Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk jest absolutnie zasłużona; jest wspaniałą autorką, w mojej ocenie jedną z najbardziej znaczących polskich pisarek ostatnich 100 lat – powiedział w czwartek Klaus Schöffling, niemiecki wydawca noblistki.

CZYTAJ TAKŻE

Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk jest "absolutnie zasłużona" - ocenił Schöffling, szef niemieckiego wydawnictwa Schöffling & Co. Tokarczuk "jest wspaniałą autorką, w mojej ocenie jedną z najbardziej znaczących polskich pisarek ostatnich 100 lat" - powiedział agencji dpa.

Nakładem jego wydawnictwa ukazała się po niemiecku powieść polskiej literatki "Prowadź swój pług przez kości umarłych" (pod tytułem "Der Gesang der Fledermaeuse"). W ocenie Schoefflinga jest to "książka, która trafia w czuły punkt" ze względu na poruszane wątki dotyczące ochrony przyrody i zwierząt.

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018 - poinformowała w czwartek Szwedzka Akademia. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska. Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". (PAP)

akl/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL