Kultura i sztuka po 1989 roku

09.05.2018

Noc Chórów wkrótce w Rudzie Śląskiej

Źródło: Noc Chórów 2018 Źródło: Noc Chórów 2018

11 chórów zaprezentuje swoje umiejętności w 7 różnych lokalizacjach w Rudzie Śląskiej (Śląskie) podczas organizowanej 19 maja Nocy Chórów.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie chór Csikszerda z Budapesztu. To właśnie stamtąd zaczerpnięto ideę wydarzenia - przedstawienie muzyki chóralnej szerszej widowni poprzez wyjście artystów na ulice miasta.

"Wydarzenie będzie niecodzienne. Dawniej śpiewało się w domach, tradycja rodzinnego muzykowania była głęboko zakorzeniona w naszej śląskiej kulturze, a w okolicy działało wiele chórów czy zespołów artystycznych" – powiedział dyrektor artystyczny Nocy Chórów Krzysztof Dudzik.

"Dzisiaj niestety tradycje te zostały wyparte przez kulturę masową, sztuka +schowała się+ w salonach, nabrała cech ekskluzywności i nie jest już elementem życia codziennego. Pozostawiła jednak po sobie pewną niezapełnioną przestrzeń, którą od 19 maja pragniemy wypełniać" – dodał.

"Wspólne śpiewanie przynosi radość, scala pokolenia, uczy otwartości i kształci. Noc Chórów to okazja, by zadbać o tradycję, a przeżycia muzyczne połączyć z przebywaniem w przestrzeni miejskiej, która zazwyczaj zupełnie nie kojarzy się z miejscem koncertowym" - podkreśliła prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

W wydarzeniu udział weźmie 10 zespołów ze Śląska, które zaprezentują się w pięciu kategoriach: muzyce klasycznej, współczesnej, dziecięcej, folklorze i w pop-jazz. Po wspólnym odśpiewaniu piosenki Nocy Chórów na rynku wykonawcy przejdą do poszczególnych miejsc na terenie Nowego Bytomia, gdzie zaprezentują swój repertuar w 20-minutowych występach.

"Zespoły będą się przemieszczać, więc publiczność może albo zostać w jednym miejscu i wysłuchać kolejnych wykonawców, albo przechodzić między punktami wybranymi do koncertowania, wybrać swój ulubiony gatunek lub towarzyszyć określonemu zespołowi" – wyjaśnił Krzysztof Dudzik.

W sumie w ciągu jednego wieczoru odbędzie się 35 dwudziestominutowych koncertów. Swój repertuar zaprezentują: Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej z Gliwic, Chór Gaudeo ze Świerklan, Polonia Harmonia z Piekar Śląskich, Chór Przednutka z Kobielic, Chór Uniwersytetu Ekonomicznego, Chór Kameralny Akademii Muzycznej oraz Zespół Kameralny Santarello z Katowic, Chór Klaster oraz Cantores don Bosco z Zabrza, Chór Szkoły Muzycznej z Rudy Śląskiej oraz Csikserda z Budapesztu.

Tradycje chóralne mają w Rudzie Śląskiej długą i bogatą historię. Najstarszym zespołem jest chór św. Cecylii, który powstał w 1910 r. Od prawie 100 lat działa "Słowiczek", który swoją siedzibę ma w domu śpiewaczym, wybudowanym przez mieszkańców Wirku w 1938 r. Muzycznych przeżyć dostarczają również chóry: "Cantate Deo", "Jutrzenka", "Gloria", "Acalanthis" czy "Michael". Zespoły liczą w sumie ok. 150 osób i prezentują różnorodny repertuar - od muzyki wielkich kompozytorów, poprzez pieśni eucharystyczne, kolędy i pastorałki, po muzykę popularną.(PAP)

Autorka: Anna Gumułka

lun/ rosa/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL