XIX wiek

14.05.2019

Nowe odczytanie „Między ustami a brzegiem pucharu” w Sosnowcu

Premiera spektaklu pt. „Między ustami a brzegiem pucharu”, inspirowana poczytną książką Marii Rodziewiczówny i życiem pisarki, odbędzie się 17 maja w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Za tekst i dramaturgię odpowiada Martyna Wawrzyniak, reżyserem spektaklu jest zaś Remigiusz Brzyk. "Między ustami a brzegiem pucharu" to kolejny spektakl w reżyserii Remigiusza Brzyka na sosnowieckiej scenie. Wcześniej zrealizował w Teatrze Zagłębia dobrze przyjęte przez krytykę i publiczność sztuki "Korzeniec", "Koń, kobieta i kanarek" i "Siódemka".

Głównym bohaterem wydanej w 1889 r. powieści pt. "Między ustami a brzegiem pucharu" jest pruski arystokrata hrabia Wentzel Croy-Duelmen, który nienawidzi wszystkiego, co polskie, choć jest półkrwi Polakiem. Pod wpływem miłości do pięknej rodaczki swojej matki doznaje jednak wewnętrznej przemiany.

"Interesowało mnie zderzenie tego romansu, melodramatu, mitu o księżniczce oczekującej na księcia z życiem Rodziewiczówny, która żyła inaczej niż kobiety w jej epoce – zarządzała majątkiem, nosiła się po męsku, żyła w uczuciowym trójkącie z dwiema kobietami" – powiedziała PAP dramaturg Martyna Wawrzyniak.

Scenografia i kostiumy to efekt wspólnej pracy Igi Słupskiej i Szymona Szewczyka, który odpowiada też za muzykę do spektaklu. Wystąpią: Natasza Aleksandrowitch, Ryszarda Bielicka – Celińska, Agnieszka Bieńkowska, Maria Bieńkowska, Beata Deutschman, Joanna Połeć (gościnnie), Michał Bałaga, Aleksander Blitek i Tomasz Muszyński.

Powieść "Między ustami a brzegiem pucharu" doczekała się w 1987 r. ekranizacji. Wśród najbardziej znanych utworów Rodziewiczówny (1864-1944) są też: "Lato leśnych ludzi", "Dewajtis", "Wrzos" czy "Straszny dziadunio". (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ mabo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL