Kultura i sztuka po 1989 roku

19.09.2017

Nowy sezon w Filharmonii Gorzowskiej z dziełami wielkich klasyków

Więcej koncertów, więcej działań edukacyjnych i Filharmonia bliżej ludzi – tak reklamuje swój nowy sezon artystyczny Filharmonia Gorzowska. Kładzie w nim nacisk na dzieła wielkich klasyków, nie zapominając o miłośnikach nieco lżejszych gatunków. Łącznie na jej scenach odbędzie się około 55 koncertów.

Będzie to siódmy sezon tej jednej z najmłodszych polskich filharmonii. Nowością będzie w nim wzbogacenie repertuaru o cykliczne koncerty kameralne.

„Zależy nam na tym, by goście mieli okazję lepiej poznać naszych muzyków, a dysponujemy przecież młodym, bardzo zdolnym i zyskującym uznanie zespołem. Dzięki cyklowi koncertów kameralnych będą mieli okazję, by zaprezentować się w mniejszych składach oraz w występach solowych. Co więcej, usłyszymy też własne kompozycje naszych filharmoników” - wyjaśnił dyrygent gorzowskiej filharmonii prof. Jacek Kraszewski.

Jak zapowiedział na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Mariusz Wróbel, w nowym sezonie będzie dużo klasyki w najlepszym wydaniu. Filharmonicy zagrają m.in. dzieła Mozarta, Bacha, Vivaldiego czy Moniuszki.

„W najbliższym sezonie chcemy być zdecydowanie bliżej ludzi, stąd na pewno pojawią się koncerty plenerowe, pikniki chopinowskie i więcej działań dla dzieci i młodzieży. Wiosną ruszą jedyne w województwie nauki gry na instrumentach metodą Suzuki dla dzieci od trzeciego roku życia” – dodał.

Sezon 2017/2018 otworzy w najbliższy piątek koncert inaugurujący, podczas którego zabrzmią kompozycje Moniuszki, Chopina oraz „Szeherezada” Rimskiego-Korsakowa. Dzieło tego ostatniego kompozytora będzie również motywem przewodnim pierwszego z cyklu koncertów familijnych; koncert pt. „Baśniowe dźwięki 1001 nocy” odbędzie się 24 września.

Filharmonia Gorzowska będzie kontynuowała cykliczne projekty cieszące się uznaniem publiczności, zwłaszcza ten związany z organizacją Festiwalu Muzyki Współczesnej, który odbędzie się jednak w innym terminie niż dotychczas - nie wiosną, ale jesienią przyszłego roku.

Ponadto do Gorzowa przyjadą wybitni artyści. Do gwiazd nadchodzącego sezonu można zaliczyć m.in. wybitnego rosyjskiego pianistę Dimitry Shishkina oraz amerykańskiego kotlistę Lance Drege’a - przekazała PAP rzecznik Filharmonii Gorzowskiej Urszula Śliwińska.

W poprzednim sezonie artystycznym Filharmonię Gorzowską odwiedziło blisko 42 tys. osób. (PAP)

mmd/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL