Kultura i sztuka po 1989 roku

16.09.2015 aktualizacja 19.07.2016

Nowy sezon w szczecińskiej filharmonii z plejadą gwiazd

Światowej sławy artyści, w tym pianiści Jan Lisiecki, Yulianna Avdeeva, skrzypek Guy Braunstein, dyrygent Leopold Hager wystąpią w tym sezonie artystycznym w szczecińskiej filharmonii.

Sezon, którego inaugurację zaplanowano na najbliższy piątek, ma przebiegać pod hasłem „amplituda wrażeń" – powiedziała PAP dyrektor instytucji Dorota Serwa.

W repertuarze znajdą się propozycje od muzyki dawnej po nowoczesną, w tym elektroniczne dźwięki, ale zawsze nawiązujące do klasyki. Chcemy otworzyć mury filharmonii dla nowych brzmień, nawet eksperymentów – podkreśliła dyrektor.

Pierwszy dyrygent filharmonii Ewa Strusińska poinformowała, że zespół filharmoników w nowym sezonie poszerzy ofertę artystyczną. Już podczas wieczoru inaugurującego nowy sezon melomani będą mieć okazję usłyszeć dwa wielkie dzieła klasyczne – monumentalną Symfonię Domestica Ryszarda Straussa, niezwykle wymagającą dla muzyków, oraz słynny II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego, porównywany do popisowych utworów Paganiniego i Mendelssohna - podkreśliła.

W październiku filharmonia rozpocznie cykl koncertów jazzowych występem gitarzysty jazzowego Billa Frisela z trio smyczkowym. Serię zakończy w czerwcu koncertem amerykańskiego saksofonisty Johna Zorna ze szczecińską orkiestrą. Muzyk przyjedzie do Szczecina z własnym dyrygentem.

Jak przyznała dyrektor Serwa, fakt, że gmach filharmonii uznany został za najpiękniejszy budynek w Europie powstały w ostatnich dwóch latach, bardzo ułatwia zaproszenie do Szczecina wybitnych muzyków. Obiekt ma już swą sławę i artyści chętnie chcą w nim występować - powiedziała.

Oprócz koncertów na czwartym piętrze filharmonii w przestrzeni przeznaczonej na wystawy zaplanowano w sezonie cykl ekspozycji, w tym prac Edwarda Dwurnika czy wystawę fotograficzną "Mrożek - życie warte jest życia".

W filharmonii pojawi się też nowość - świetlica, w której rodzice będą mogli zostawić dzieci na czas trwania koncertu.

Jesienią filharmonia planuje wypuścić na rynek album nagrany przez jej filharmoników z grupą Klezmafour. W grudniu ma się ukazać ekskluzywna publikacja ze zdjęciami Radka Kurzaja, pokazującymi wnętrze gmachu filharmonii. (PAP)

epr/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL