Premiery "Procesu" w reżyserii Krystiana Lupy, "Mojej walki" Michała Borczucha, "Mistrza i Małgorzaty" Konstantina Bogomołowa i "California Ueber Alles" Rene Pollescha - te spektakle należą do najważniejszych wydarzeń nowego sezonu w stołecznym TR Warszawa.
Jednym z najważniejszych wydarzeń nowego sezonu na warszawskich scenach będzie premiera "Procesu", spektaklu w reżyserii Krystiana Lupy na podstawie słynnego utworu Franza Kafki. Spektakl przygotowywany jest we współpracy TR Warszawa z innymi stołecznymi scenami: Nowym Teatrem, STUDIO teatrogalerii i Teatrem Powszechnym przy wsparciu Biura Kultury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i Le Quai - Centre Dramatique National w Angers oraz pięciu kooproducentów francuskich. Próby do premiery rozpoczęły się 23 sierpnia w Teatrze Powszechnym.
"To wspólna odpowiedź na kryzys demokracji i kafkowską sytuację, w której znaleźliśmy się jako twórcy i obywatele" - wyjaśniał Grzegorz Jarzyna podczas piątkowej konferencji prasowej w stołecznym gmachu teatru. Pierwotnie "Proces" wystawiony miał zostać w listopadzie 2016 r. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, jednak prace nad spektaklem zostały przerwane wskutek zmiany dyrekcji teatru.
"Postanowiliśmy dowiedzieć się, kim dla Polaków i Europejczyków jest dzisiaj bohater +Procesu+ i jak zobaczy tę postać jeden z najwybitniejszych reżyserów współczesnego teatru. W obliczu kryzysu wartości europejskich, zagrożenia wolności osobistej chcemy, by ten spektakl, będący międzynarodową koprodukcją, był wspólnym głosem w sprawie przyszłości" - zaznaczono w zapowiedzi spektaklu.
"W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami bezprecedensowych ataków na polską demokrację i niezależność instytucji kultury. Ucierpiały w nich także teatry. Przerwana została działalność kilku ambitnych scen, której pod naciskiem polityków zostały zmuszone do zmiany swojego artystycznego profilu" - powiedział dyrektor artystyczny teatru Grzegorz Jarzyna. Podkreślono, że zespół TR Warszawa jest wierny ideom wolności artystycznej, otwartości i współpracy. Wyrażono solidarność z twórcami, którzy zostali zmuszeni do odejścia m.in. z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, a także zapowiedziano dalszą współpracę ze stołecznym Teatrem Żydowskim, pozostającym bez stałej siedziby.
Pierwszą premierą nowego sezonu TR Warszawa będzie "Moja walka" w reżyserii Michała Borczucha na podstawie głośnej literackiej epopei Karla Ove Kanusgarda, jednego z najpopularniejszych pisarzy skandynawskich. 6-tomowa powieść to projekt, polegający na literackim zapisie biografii autora, od wczesnego dzieciństwa po wiek dojrzały.
Jak powiedział Borczuch, książka Knausgarda to "epicka medytacja nad rzeczywistością. Obsesyjnie szczegółowa narracja jest dla mnie inspirująca jako nowoczesny algorytm na utrwalenie rzeczywistości i siebie w niej. Ten skrajny, obsesyjny subiektywizm, który momentami każe mi nienawidzić autora, odsłania również prawdę o współczesności, w której doświadczenie przyglądania się samemu sobie zamienia się w walkę o istnienie w świecie pełnym ludzi" - mówił Borczuch. Premiera zapowiedziana została na 6 października.
Grudniową premierą TR będzie "California Ueber Alles" Rene Pollescha, twórcy spektakli o silnej wymowie politycznej. Niemiecki reżyser i dramatopisarz zrealizuje swoją nową pracę według autorskiego scenariusza; tekst powstanie na bazie improwizacji i rozmów z aktorami, a jego tematem będzie sytuacja społeczna oraz polityczna w Polsce i w Europie. Będzie to trzecia - po "Ragazzo dell'Europa" i "Jackson Pollesch" - produkcja artysty w TR Warszawa.
Grzegorz Jarzyna, jeden z najważniejszych polskich reżyserów i dyrektor artystyczny TR Warszawa, przygotuje w grudniu "Dwa miecze" w koprodukcji TR i Tianjin Grand Theatre z chińskimi aktorami. Scenariusz oparty jest na opowiadaniu Lu Xun, chińskiego pisarza i eseisty, napisanego w 1926 r. Artysta stawia pytanie o cenę ujawnienia prawdy i sugeruje, że walka o sprawiedliwość wymaga ofiar. "To, co dzieje się dzisiaj w Chinach będzie miało bezpośredni wpływ na cały świat, w tym także Zachód. Dlatego ważne staje się pytanie w co wierzy chińskie społeczeństwo i jaka jest jego hierarchia wartości" - tłumaczył Jarzyna.
Na 2 marca 2018 r. zaplanowano premierę "Mistrza i Małgorzaty" - spektaklu Konstantina Bogomołowa na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa. Rosyjski reżyser zamierza odejść od kontekstu i realiów Rosji sowieckiej lat 30. XX wieku. Jego adaptacja osadzona zostanie w kontekście współczesnej europejskiej i polskiej rzeczywistości. "Powieść Bułhakowa stała się ostrą i rozpaczliwą reakcją artysty na mrok, w którym pogrążony był jego kraj. Mrok terroru, ignorancji i zacofania. Dzisiaj spektakl +Mistrz i Małgorzata+ stanie się próbą sprzeciwienia się nowemu zacofaniu" - napisał Bogomołow o swoim spektaklu.
TR Warszawa planuje także kontynuować swoje programy - w ramach "Młodego TR" spektakl "Strach" pokaże Małgorzata Wdowik (luty 2018), a Katarzyna Kalwat wystawi "Ekstazy" (czerwiec 2018); w cyklu "Debiut TR" spektakl "Chinka", zainspirowany filmem Jeana-Luca Godarda z 1967 r., zaprezentuje studentka wydziału reżyserii dramatu krakowskiej PWST Klaudia Hartung-Wójciak. Przygotowano także program "Obcy w domu. Wokół Marca '68", wspólny projekt TR i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, realizowany z okazji 50. rocznicy "wydarzeń marcowych".
Szczegółowy repertuar TR Warszawa dostępny jest na stronie internetowej teatru, pod adresem www.trwarszawa.pl (PAP)
pj/aszw/