Dziewięć spektakli poświęconych twórczości Tadeusza Różewicza zostanie pokazanych podczas festiwalu „Kartoteka Rozrzucona”, który rozpocznie się w piątek we Wrocławiu.
Jak zapowiadają organizatorzy, ideą festiwalu jest utrwalenie poetyki, którą posługiwał się autor „Kartoteki” oraz próba zrozumienia różewiczowskiej koncepcji teatru. „Chcemy ułożyć Tadeuszowi Różewiczowi kartotekę w przestrzeni miasta i w przestrzeni myśli” - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej Jarosław Fret, dyrektor Instytutu Grotowskiego oraz szef kuratorów Europejskiej Stolicy Kultury.
Program festiwalu został podzielony na trzy nurty. „Zawsze Fragmenty” to sekcja, w której zostaną pokazane realizacje fragmentów dramatów Różewicza. „Powtórzenie” to nurt złożony z remiksów spektakli opartych na tekstach autora „Kartoteki”. Wreszcie „Parasol”, czyli sekcja prezentująca wpływy różewiczowskiej filozofii uprawiania teatru.
Podczas festiwalu zostanie pokazanych dziewięć spektakli. To m.in. „Katoteka” w reżyserii Marcina Kalisza, „Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza” w reżyserii Ewy Wycichowskiej, „III Furie” Marcia Libera czy „Paw Królowej” Pawła Świątka.
Festiwal jest jednym z wydarzeń artystycznych organizowanych w ramach pełnienia przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Przedstawienia w ramach tej imprezy będą prezentowane m.in. w przestrzeni miejskiej. Impreza zakończy się w poniedziałek.
Twórczości Różewicza będzie również w części poświęcony festiwal „Strefy Kontaktu 2016 - Dni Patronów”, który odbędzie się w dniach 6-9 października we Wrocławiu. Jego organizatorem jest Wrocławski Teatr Współczesny. W ramach tego przedsięwzięcia zostaną pokazane cztery spektakle powstałe w oparciu o sztuki Różewicza, Tymoteusza Karpowicza oraz Helmuta Kajzara.(PAP)
pdo/ mow/