Młodzi wokaliści z 13 krajów, w tym z Polski, Brazylii, Chin, Holandii, Izraela, Rosji i Włoch, wezmą udział w rozpoczynającym się w sobotę XVIII Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.
Koncert inaugurujący wydarzenie odbędzie się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, a przesłuchania konkursowe zaplanowano w Nowym Sączu. Konkurs jest częścią Międzynarodowego Festiwalu im. Ady Sari, który w tym roku odbędzie się po raz 20.
„Nurt festiwalowy to trzy wydarzenia, a pierwsze z nich zaplanowaliśmy w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Podczas koncertu inauguracyjnego usłyszymy wykonanie koncertowe opery Suor Angelica Giacomo Pucciniego oraz poemat symfoniczny Anhelli op. 22 Ludomira Różyckiego. Partie solowe wykonają finalistki poprzednich edycji naszego konkursu, wystąpi też sama dyrektor artystyczna wydarzenia, a zarazem przewodnicząca konkursowego jury Małgorzata Walewska, a Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej i Chór Polskiego Radia w Krakowie poprowadzi światowej sławy śpiewak i dyrygent José Cura” – powiedziała PAP kierowniczka biura organizacyjnego festiwalu Liliana Olech.
Konkurs wokalny im. Ady Sari jest skierowany do młodych wykonawców. Wiek uczestników nie może przekraczać 32 lat dla kobiet i 34 lat dla mężczyzn. W konkursie wezmą udział młodzi wokaliści z 13 krajów, w tym z Polski, Austrii, Brazylii, Chin, Gruzji, Holandii, Irlandii, Izraela, Rosji, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Włoch. Uczestnicy pierwszego i drugiego etapu konkursu obligatoryjnie muszą wykonać utwory Mozarta oraz dowolnego polskiego kompozytora, a także utwór kompozytora współczesnego. Finaliści zakwalifikowani do trzeciego etapu będą musieli wykonać po dwie arie operowe z towarzyszeniem orkiestry.
W finale zaplanowanym na 3 maja znajdzie się maksymalnie 10 wykonawców, a międzynarodowe jury wybierze zwycięzców w dwóch kategoriach – głosów żeńskich i męskich. Do konkursu zgłosiło się ponad 130 wokalistów, ale jury dopuściło 80 z nich. Pula nagród w tym roku wynosi 70 tys. złotych.
„Ten konkurs przywrócił Adę Sari Sądecczyźnie i Polsce, bo jej nazwisko przedtem było zapomniane. Dzięki temu wydarzeniu postać Ady Sari została przypomniana szerszej publiczności. Dzięki niej możemy nazwać śpiew sztuką wokalną. To nie tylko prezentacja popisów śpiewaków, ale umiejętności posługiwania się głosem, potencjał zaistnienia na scenach światowych. Mamy wielu laureatów, którzy zaczynali u nas swoją karierę. Jednym z najbardziej znanych laureatów konkursu Ady Sari jest Piotr Beczała, obecny wokalista Metropolitan Opera w Nowym Jorku” – mówiła Liliana Olech.
Na 4 maja w Nowym Sączu zaplanowano koncert laureatów, podczas którego solistom będzie towarzyszyć Orkiestra Opery Śląskiej, a poprowadzi ją Maestro Sebastian Perłowski. 5 maja, koncert laureatów konkursu zostanie powtórzony w Operze Śląskiej w Bytomiu. Tego samego dnia w sali im. Lucjana Lipińskiego w Małopolskim Centrum Kultury w Nowym Sączu obejrzymy spektakl Anny Burzyńskiej „Akompaniator” w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. Na scenie wystąpi dwójka wybitnych aktorów: Hanna Śleszyńska oraz Jan Jankowski.
Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari odbywają się cyklicznie co dwa lata nieprzerwanie od 1985 roku. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari zainicjowali pedagog śpiewu prof. Helena Łazarska oraz dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu Antoni Malczak.
Ada Sari - właściwie Jadwiga Szayer, urodziła się w 1886 r. w Wadowicach, a zmarła w 1968 r. w Ciechocinku. Była wybitną śpiewaczką operową, a także aktorką i pedagogiem. Dzieciństwo spędziła w Starym Sączu, którego jej ojciec był burmistrzem. Muzyki i śpiewu uczyła się w Krakowie, Wiedniu, Mediolanie. Jako śpiewaczka operowa występowała na największych scenach operowych świata. II wojnę światową spędziła w Warszawie, ucząc muzyki. Po wojnie wróciła na scenę operową. (PAP)
autor: Szymon Bafia
szb/ itm/