Teatry z Polski, Rosji, Hiszpanii i Włoch wystąpią na „Maskaradzie” – Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy, której 9. edycja rozpocznie się w środę w Rzeszowie. Publiczność obejrzy łącznie 14 przedstawień, w tym 10 konkursowych.
Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu, który potrwa do niedzieli, jest „Bliżej”. „Chcemy, aby widz mógł poczuć sztukę, mieć ją na wyciągnięcie ręki, chcemy stworzyć sposobność do pobycia razem, blisko siebie” – zaznaczyła Monika Szela, dyrektor festiwalu i Teatru Maska, organizatora wydarzenia.
Przez pięć festiwalowych dni publiczność będzie miała okazję zobaczyć propozycje przeznaczone zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dla widzów dorosłych. Spektakle prezentowane będą na obu scenach gospodarza imprezy - Teatru Maska, ale także w przestrzeni miejskiej.
„Najlepsze przedstawienia teatru formy, przygotowane z myślą o dzieciach i młodzieży, spotkacie na rzeszowskich ulicach i placach, oraz oczywiście na scenie. Zobaczymy i premiery tego sezonu i spektakle, które mają już na swoim koncie wiele nagród na prestiżowych festiwalach. Będą przedstawienia grup dobrze znanych +maskaradowej+ publiczności jak i twórców, którzy zaprezentują się w Rzeszowie po raz pierwszy” – wymieniała Szela.
Dodała, że widzowie będą mogli zobaczyć m.in. propozycję laureata Grand Prix Maskarady 2017 teatru Karlsson Haus z Sankt Petersburga. W tym roku teatr z Rosji pokaże spektakl „Biografia” z napisami w języku polskim, przeznaczony dla odbiorców od 15. roku życia. Spośród 14 przedstawień pokazanych na „Maskaradzie” 10 weźmie udział w zmaganiach konkursowych. Będą walczyć o nagrody finansowe. Dwie z nich przyznają komisje konkursowe. Jury profesjonalne, w którym zasiądzie: Leszek Mądzik – scenograf, reżyser, malarz, fotograf; Bożena Krystyna Sawicka – teatrolog, kulturoznawca, pedagog i Waldemar Wolański – aktor, reżyser, dramaturg, pisarz, menadżer kultury.
Drugą nagrodę przyzna też jury dziecięco-młodzieżowe, w skład którego wejdą członkowie Małej Akademii Teatralnej, działającej w „Masce”. Swoją nagrodę przyzna też tajny juror, który będzie oglądać przedstawienia incognito wśród publiczności i ujawni się dopiero podczas wręczania nagród.
Festiwal rozpocznie w środę rano przedstawieniem dla najmłodszych, na które zaprosi Teatre de L'home Dibuixat z Hiszpanii. To spektakl „Kamień po kamieniu” przygotowany w języku angielskim, ale z tłumaczeniem na język polski. Z kolei z myślą o nieco starszych widzach pierwszego dnia festiwalu zaplanowano spektakl „Dzień osiemdziesiąty piąty”, inspirowany opowiadaniem Ernesta Hemingway'a „Stary człowiek i morze”. Festiwalowej publiczności pokaże go Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu.
W kolejnych festiwalowych dniach będzie można zobaczyć jeszcze m.in. spektakl „Baron Muenchhausen” Teatru Animacji z Poznania; „Karmelek” Białostockiego Teatru Lalek; „Zielona gęś, który wystawi Teatr Banialuka z Bielska-Białej; propozycję Akademii Teatralnej w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku – „Bestiariusz Słowiański”, czy spektakl bez słów, czarną komedię „Solo” włoskiego teatru Compagnia Walter Broggini z Albizzate.
Wśród propozycji festiwalowych znalazły się też dwa spektakle plenerowe. Na pierwszy z nich „Cyrk Tarabumba” zaprosi Teatr Klinika Lalek z Wrocławia. Druga propozycja to „W kole” Teatru BAJ z Warszawy.
Tradycyjnie „Maskaradzie” towarzyszyć będą różne wydarzenia artystyczne, w tym warsztaty, spotkania z twórcami, wystawy. Będzie też teatralna gra miejska „Zabawy spod trzepaka, czy czytanie tekstów nagrodzonych w tegorocznym 29. konkursie na Sztukę teatralną dla dzieci i młodzieży.
Na spektakle plenerowe i wszystkie wydarzenia towarzyszące jest wstęp wolny.
„Maskarada” została dofinansowana przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży”. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ itm/