Filmy z Polski, Węgier, Czech i Słowacji, których fabuła oscyluje wokół tematyki różnie rozumianego buntu będzie można zobaczyć podczas przeglądu „Ręce do góry! Bunt w kinie krajów V4” w kinie studyjnym we wrocławskim Muzeum Pana Tadeusza. Pokazy będą odbywać się przez pięć miesięcy w każdy wtorek.
Jak poinformowała PAP Magdalena Basak z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu celem przeglądu jest pokazanie, w jaki sposób kino kształtowało i odzwierciedlało postawy obywatelskiego oporu w krajach grupy wyszehradzkiej.
Hasło przeglądu nawiązuje do tytułu filmu Jerzego Skolimowskiego z 1967 roku, w którym reżyser dokonuje rozliczenia pokolenia trzydziestolatków dorastających w okresie stalinizmu. Film „Ręce do góry” rozpocznie we wtorek przegląd.
Podczas pięciu miesięcy trwania przeglądu odbędzie się dwadzieścia projekcji, które zostały podzielone na cztery bloki tematyczne: bunt młodzieży w filmie, kino oniryczne i poetyckie, satyra w filmie oraz kino kobiet.
Przegląd obejmie filmy z nurtu Czechosłowackiej Nowej Fali, Polskiej Szkoły Filmowej i złotej ery kina węgierskiego oraz produkcje współczesne. Pokazane zostaną m.in. takie filmy jak „Miłość blondynki” w reżyserii Milosa Formana „Hydrozagadka” Andrzeja Kondratiuka, „Sanatorium pod Klepsydrą” Wojciecha Hasa, czy „Stokrotki” Very Chytilovej.
Basak podkreśliła, że organizatorzy przeglądu chcą zwrócić uwagę na fakt, że formalne i fabularne środki wyrazu w filmach krajów byłego bloku wschodniego, były narzędziem nie tylko estetycznym, ale także politycznym.
Przeglądowi towarzyszyć będą debaty z twórcami i teoretykami filmowymi oraz wydarzenia artystyczne.
Seanse odbywać się będą w kinie studyjnym Popiół i Diament w Muzeum Pana Tadeusza w każdy wtorek i potrwają do maja. Wstęp na pokazy jest bezpłatny.
Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Grantów Wyszehradzkich Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. (PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/aszw/