Kultura i sztuka po 1989 roku

20.02.2018

"Odd i Luna" najnowszą produkcją wrocławskiego Teatru Lalek

"Odd i Luna"- spektakl na podstawie opowiadań Lisy Aisato, norweskiej ilustratorki i autorki książek dla dzieci, to najnowsza produkcja wrocławskiego Teatru Lalek. Premiera przedstawienia w reżyserii Przemysława Jaszczaka j odbędzie się w sobotę.

Najnowsze przedstawienie Wrocławskiego Teatru Lalek to opowieść o dwójce dzieci, z których każde czuje się samotne z innego powodu.

„Luna jest ciemnoskórą dziewczynką, która wygląda inaczej niż wszyscy ludzie dookoła, a Odd zamiast głowy ma jajko, co powoduje wiele trudności i komplikacji na co dzień; dzieci z tego powodu zamykają się w sobie - powiedział we wtorek podczas próby prasowej Przemysław Jaszczak. Reżyser podkreślił, że spektakl mówi również o strachu oraz o pokonywaniu go.

W przedstawieniu reżyser połączył dwie norweskie opowieści Lisy Aisato „Odd er et egg” i „En fisk til Luna”. „W książkach Lisy Aisato urzekły mnie przede wszystkim ilustracje, później odkryłem magię i piękno tych opowieści; mnie ten spektakl bardzo wzrusza i bawi, mam nadzieje, że u widzów wywoła podobne uczucia” - mówił Jaszczak. Dodał, że spektakl oparty jest głównie na obrazie, przy minimalnej ilości słów.

„Spektakl to duże przedsięwzięcie artystyczne, ponadto mówi o rzeczach teraz bardzo ważnych, czyli o samotności, o pewnych stereotypach oraz łamaniu ich” - powiedział dyrektor naczelny Wrocławskiego Teatru Lalek Janusz Jasiński.

2 marca zespół wrocławskiego Teatru Lalek zagra przedstawienie w norweskiej Sandvice. Jak poinformował Jasiński spektakl będzie przedstawiony w języku norweskim w ramach cyklu Mot Wrocław (Poznaj Wrocław), prezentującego polsko-norweskie wątki teatralne, plastyczne i muzyczne. Cykl jest organizowany przez Baerum Kulturhus pod patronatem Ambasady Polski w Oslo.

Jasiński dodał, że na jesień planowana jest także wersja spektaklu w języku angielskim dla wrocławian oraz z myślą o wyjazdach zagranicznych.

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę na Scenie Kameralnej. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL