Inne

02.01.2014 aktualizacja 19.07.2016

"Odpowiedzialność artysty" - przegląd w 25-lecie śmierci Zygmunta Hübnera

Pod nazwą "Odpowiedzialność artysty" w dniach 4 - 12 stycznia odbędzie się w Warszawie przegląd twórczości Zygmunta Hübnera - filmów z jego udziałem i spektakli, które reżyserował.12 stycznia minie 25 lat od śmierci wybitnego twórcy - aktora, reżysera, dyrektora teatrów i pedagoga.

Jako aktor Hübner zasłynął rolą majora Henryka Sucharskiego w filmie "Westerplatte" w reżyserii Stanisława Różewicza (1967). Scenariusz powstał na podstawie skrzętnie gromadzonej dokumentacji, w której ważną rolę odegrały zapiski majora Henryka Sucharskiego - dowódcy westerplatczyków. Aktorów dobierano według podobieństwa do kreowanych bohaterów.

O tym, w jednym z wywiadów, wspominał sam Hübner. "O ile wiem, reżyser Różewicz powie­rzając mi rolę majora Suchar­skiego kierował się m.in. podo­bieństwem zewnętrznym. Zgo­dziliśmy się jednak od razu, że moim zadaniem nie będzie two­rzenie portretu. Byłoby to zre­sztą praktycznie niewykonalne. Starałem się dowiedzieć możli­wie wiele o majorze Sucharskim, ale głównie po to, aby poznać jego racje i stanowisko w spra­wie dla filmu węzłowej — ka­pitulować czy walczyć do ostat­niej kropli krwi" - tłumaczył.

Film "Westerplatte" znajdzie się w programie przeglądu pt. "Zygmunt Hübner – inteligent w filmie w PRL", który odbędzie się w warszawskim Domu Spotkań z Historią (4-6 stycznia). Pokazane zostaną też: "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię" (reż. Janusz Majewski, 1969), "Akcja Brutus" (reż. Jerzy Passendorfer, 1971), "Skazany" (reż. Andrzej Trzos-Rastawiecki, 1976), "Szpital przemienienia" (reż. Edward Żebrowski, 1979), "Rdza" (reż. Roman Załuski, 1981).

Artysta grał też w spektaklach telewizji, (m.in. jako prokurator w "Małej ankiecie" Petersa Karvasa w reż. Jana Łomnickiego (1970), Nauczyciel w "Kartotece" Tadeusza Różewicza w reż. Krzysztofa Kieślowskiego, 1979), a także reżyserował przedstawienia Teatru TV.

11 i 12 stycznia w Instytucie Teatralnym odbędzie się przegląd "Zygmunt Hübner w Teatrze Telewizji". W programie znalazły się wyreżyserowane przez Huebnera spektakle, m.in. "Poskromnienie złośnicy" Williama Szekspira (1971), "Nie-boska komedia" Zygmunta Krasińskiego(1981) i "Popiół i diament" Jerzego Andrzejewskiego (1974), a także "Abelard i Heloiza" Ronalda Duncana w reżyserii Magdy Umer, z rolami głównymi Krystyny Jandy i Huebnera (1985).

11 stycznia odbędzie się też panel dyskusyjny "Teatr Myśli Obywatelskiej – idea odziedziczona" z udziałem: Barbary Borys-Damięckiej, Ewy Dałkowskiej, Weroniki Szczawińskiej, Jana Buchwalda, Piotra Cieślaka, Janusza Gajosa, Michała Komara, Jacka Sieradzkiego, Tadeusza Słobodzianka, Allana Starskiego.

Zygmunt Hübner urodził się 23 marca 1930 w Warszawie, zmarł 12 stycznia 1989 r. Był absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. W 1952 ukończył Wydział Aktorski, a cztery lata później reżyserię. Jako reżyser zadebiutował w 1956 r., a po czterech latach objął kierownictwo artystyczne Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Zapraszając do współpracy m.in. Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdę, Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobielę uczynił z Wybrzeża najgłośniejszy poza stolicą teatr.

W 1963 r. Huebner rozpoczął budowanie kolejnej sceny - Starego Teatru w Krakowie. Za jego dyrekcji odbyły się w Starym premiery m.in. "Nie-Boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego, "Fantazego" Juliusza Słowackiego, "Woyzecka" Georga Buechnera i "Pokojówek" Jeana Geneta. W 1969 r. ingerencje władz w repertuar Starego Teatru zmusiły Huebnera do złożenia dymisji.

Przed kolejnym wyzwaniem Hübner stanął w 1974 roku, budując nowy zespół Teatru Powszechnego. Zaangażował do niego m.in. tych, z którymi pracował już wcześniej w Gdańsku i Krakowie, oraz aktorów innych warszawskich teatrów (m.in. Olgierda Łukaszewicza, Bronisława Pawlika, Stanisława Zaczyka) oraz grupę młodzieży (Ewę Dałkowską, Joannę Żółkowską). Tam Hübner stworzył swoje najgłośniejsze przedstawienia: "Odpocznij po biegu" Władysława Terleckiego, "Zemstę" Aleksandra Fredry, "Lot nad kukułczym gniazdem" Kena Keseya, "Garderobianego" Ronalda Harwooda i "Medeę" Eurypidesa.

Organizatorzy styczniowego przeglądu to Dom Spotkań z Historią, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Fundacja Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera.(PAP)

agz/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL