Kultura i sztuka po 1989 roku

18.01.2017

Odsłonięto tablicę upamiętniającą dyrygenta Henryka Debicha

Tablicę upamiętniającą kompozytora i dyrygenta Henryka Debicha odsłonięto w środę na ścianie budynku Radia Łódź. Pamięć wybitnego muzyka uczczono z inicjatywy łódzkiej rozgłośni, z którą był on związany przez kilkadziesiąt lat.

Środowe uroczystości przed siedzibą radia odbyły się w rocznicę 96. urodzin kompozytora. Uczestniczyli w nich m.in. przedstawiciele władz miasta, rodzina, przyjaciele i współpracownicy oraz członkowie orkiestry kierowanej przez znanego dyrygenta.

"To bardzo ważny dzień dla naszego radia, ponieważ od dziś Radio Łódź będzie miało siedzibę przy skrzyżowaniu ulic prezydenta Gabriela Narutowicza i maestro Henryka Debicha" – ogłosił prezes zarządu łódzkiej rozgłośni Dariusz Szewczyk.

Wcześniej, w listopadzie ub. roku - po wniosku radiowców - na zmianę nazwy fragmentu ul. Ludwika Krzywickiego zgodę wyrazili łódzcy radni. Za inicjatywę uczczenia pamięci muzyka podziękowała w środę prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Podkreśliła, że "w ten symboliczny sposób możemy uhonorować wyjątkową postać".

"Henryk Debich przez ponad 40 lat kierując Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi - i rozsławiając miasto w programie + Dobry wieczór, tu Łódź+ - dawał mieszkańcom dozę czegoś, co w tamtych czasach było czymś unikatowym: radości, uśmiechu, fantastycznej muzyki i przede wszystkim szczerej miłości do naszego miasta" – podkreśliła prezydent Łodzi.

Pamiątkowa tablicę wmurowano we frontową ścianę regionalnej rozgłośni Polskiego Radia.

Po uroczystościach, w radiowym studiu koncertowym im. Henryka Debicha, odbył się koncert muzyki filmowej i standardów jazzowych w wykonaniu zespołu "Mellow Five" oraz projekcja filmu "50 lat z batutą", dokumentującego życie i twórczość kompozytora.

Henryk Debich (ur. 18.01.1921 r. - zm. 4.07.2001 r.) był wieloletnim kierownikiem artystycznym, aranżerem i dyrygentem Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi, którą prowadził w latach 1950-91. Razem z nią nagrał ponad 50 płyt, a także muzykę do 20 filmów. Kierowana przezeń orkiestra towarzyszyła piosenkarzom podczas festiwali m.in. w Sopocie, Opolu i Kołobrzegu.

Specjalizował się w repertuarze rozrywkowym. Jako dyrygent zrealizował ponad 800 koncertów na estradzie i w filharmoniach w Polsce i za granicą. Był absolwentem Wydziału Teorii, Kompozycji i Dyrygentury Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi, w której następnie wykładał. Współpracował z operą, filharmonią oraz Teatrem Muzycznym w Łodzi.

W 1996 r. Łódzka Rozgłośnia Polskiego Radia z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej uhonorowała Debicha "Diamentową Batutą". Jego imieniem nazwano największe studio muzyczne Radia Łódź. Zmarł w wieku 80 lat w rodzinnych Pabianicach k. Łodzi. (PAP)

bap/pat/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL