Aktorzy Ewa Kania, Arkadiusz Bazak i Ewa Dałkowska oraz Teatr Telewizji Polskiej zostali tegorocznymi laureatami Splendorów - nagród Teatru Polskiego Radia. Nagrodę specjalną Splendor Splendorów otrzymał aktor i reżyser Andrzej Seweryn, dyrektor naczelny Teatru Polskiego w Warszawie.
Splendory są nagrodami Teatru Polskiego Radia, przyznawanymi od 1988 r. wielkim postaciom polskiego teatru. Gala Teatru Polskiego Radia odbyła się w poniedziałek w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
Nagrodą specjalną Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego uhonorowano aktora i reżysera Andrzeja Seweryna, który w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. "Dla mnie teatr zaczyna się w słowie. Taki teatr uprawiam i promuję z wyboru. Jestem zaszczycony, mogąc odebrać tę nagrodę za pracę na rzecz rozwoju i umacniania rangi słowa w kulturze" - powiedział Seweryn podczas gali.
Jak dodał, "formą terapeutycznego szoku w teatrze jest dziś właśnie słowo - dobitne i znaczące, wypowiedziane tak, że jest słyszalne i zrozumiałe". "Mam wrażenie, że słowo, które w życiu publicznym znaczy coraz mniej, w sztuce nabiera ogromnej siły. Ta moc płynie paradoksalnie z kryzysu słowa, języka i wartości, które się na co dzień za tymi słowami kryją. Teatr daje słowu nowy kontekst. Nagroda ta cieszy mnie też niezwykle, bowiem mam radość prowadzenia Teatru Polskiego w Warszawie, teatru, który ponad sto lat temu założył Arnold Szyfman na pożytek i chwałę oraz celem rozwoju polskiej sztuki scenicznej" - podkreślił Seweryn.
Andrzej Seweryn (ur. 1946 r.) to aktor teatralny i filmowy, reżyser, dyrektor naczelny Teatru Polskiego w Warszawie. Zadebiutował w sierpniu 1968 na deskach Teatru Ateneum. Grał na tej scenie do 1980 r., do momentu wyjazdu do Francji, gdzie zdecydował się pozostać po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Został aktorem teatrów francuskich i kinowych produkcji filmowych. Został zaangażowany - jako trzeci cudzoziemiec w historii teatru francuskiego - do jednego z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie Comedie Francaise (1993 r.). Był profesorem w Ecole Nationale Superieure des Arts et Techniques du Theatre w Lyonie oraz w Conservatoire National Superieur d'Art Dramatique (CNSAD) w Paryżu.
Sławę aktora filmowego przyniosła mu w latach 70. rola Maksa Bauma w "Ziemi obiecanej" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Grał też w kolejnych filmach Wajdy m.in. w "Bez znieczulenia" i "Dyrygencie" – za tę rolę w 1980 r. otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego aktora na festiwalu filmowym w Berlinie. Inne znane role filmowe kreacje aktora to: De Fleurville w "Całkowitym zaćmieniu" (1995) Agnieszki Holland, Jeremi Michał Wiśniowiecki w "Ogniem i mieczem" (1999) Jerzego Hoffmana, Sędzia w "Panu Tadeuszu" (1999) Andrzeja Wajdy, kardynał Stefan Wyszyński w filmie "Prymas. Trzy lata z tysiąca" (2000) Teresy Kotlarczyk, Rejent w "Zemście" (2002) Wajdy, Adam Warczewski w "Różyczce" (2010) Jana Kidawy-Błońskiego oraz rola Zdzisława Beksińskiego w filmie "Ostatnia rodzina" w reż. Jana P. Matuszyńskiego, za którą otrzymał Złote Lwy (2016 r.) i Orła (2017 r.).
Laureatami Wielkiego Splendora, nagrody dla aktorki i aktora "za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce", zostali Ewa Kania i Arkadiusz Bazak. Odbierając statuetkę, Bazak stwierdził, że coroczna gala to "święto rodziny Teatru Polskiego Radia". "My, aktorzy, przychodząc tutaj do pracy, czujemy się jak w rodzinie i to w dobrej rodzinie, gdzie panuje życzliwość, serdeczność. Za to wielkie dzięki, bo tę atmosferę tworzą poszczególni ludzie" - powiedział.
"Po czterdziestu paru latach współpracy z Teatrem Polskiego Radia pozwólcie staremu aktorowi na odrobinę patosu. Niech żyje niezależny od nikogo Teatr Polskiego Radia" - dodał Bazak.
Honorowym Wielkim Splendorem nagrodzono Teatr Telewizji Polskiej, który już od 60 lat produkuje i emituje w telewizji publicznej spektakle teatralne. "Nasza widownia liczy prawie 1,5 mln każdego poniedziałku. Jesteśmy największym teatrem w tej chwili chyba w Europie. To dzięki pani dyrektor i całemu naszemu zespołowi, którzy uwierzyli w ten teatr" - powiedział doradca zarządu TVP ds. teatru Jan Maria Tomaszewski, przyjmując statuetkę.
Nagrodę Tele-Splendora im. Włodzimierza Ławniczaka dla twórców "swobodnie poruszających się w świecie słuchowisk i spektakli telewizyjnych" otrzymała aktorka teatralna, filmowa i radiowa Ewa Dałkowska. "To, że znalazłam się w towarzystwie gigantów radia i telewizji onieśmiela i zobowiązuje. Zwłaszcza uznanie dokonań radiowych jest dla mnie cenne. Radio to dla mnie świat z innego wymiaru – wymiaru dźwięku i wyobraźni. I nagle ja znalazłam się w tym świecie (...). Z całego serca dziękuję" - powiedziała Dałkowska.
W trakcie gali wręczono również nagrody za debiuty w Teatrze Polskiego Radia w radiowej Jedynce. W kategorii Arete za debiuty aktorskie nagrodzono Karolinę Bacię i Piotra Bajtlika. Statuetka Don Kichota dla najlepszego debiutującego reżysera trafiła do Jerzego Machowskiego. Talantonem za debiut dramaturgiczny wyróżniono Michała Zdunika, a za debiut muzyczny statuetkę Aojde otrzymała Małgorzata Kozłowska.(PAP)
autor: Daria Porycka
dap/ agz/