Ponad 100 wolontariuszy z fundacji „Dr Clown” oraz artyści z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora opanowali plac Wolności w Opolu, gdzie w sobotę do godzin wieczornych będzie trwał ogólnopolski „Festiwal Uśmiechu. Kraina lalek, cyrku i zabawy”.
Organizatorem 11. edycji ogólnopolskiego wydarzenia jest Fundacja "Dr Clown", której wolontariusze na co dzień prowadzą zajęcia dla chorych w szpitalach. Współorganizatorem sobotniej imprezy jest Opolski Teatr Lalki i Aktora oraz miasto Opole.
Jak informują organizatorzy, festiwal to okazja do spotkania ze sztuką, rozrywką w atmosferze baśni, magii, iluzji, sztuki teatralnej i cyrkowej. W programie wydarzenia, których główny punkt znajdować się będzie na placu Wolności, przewidziano m.in. pokazy sztukmistrzów, szczudlarzy, zabawy edukacyjne, warsztaty cyrkowe i gry terenowe.
Wystąpią m.in. Sambor Dudziński z "Dźwiękowiązałką", Teatr Animacji "FalkoShow", Pan Buźka oraz „Doktorzy Clowni” – specjaliści od „śmiechoterapii” z całej Polski. W przestrzeni zabaw twórczych będą czekać warsztaty plastyczne, muzyczne i cyrkowe, a w strefie zabaw edukacyjnych – wiedza nt. pierwszej pomocy i zaproszenie do świata osób niepełnosprawnych. Impreza jest jednocześnie wydarzeniem towarzyszącym XXIX Ogólnopolskiemu Festiwalowi Teatrów Lalek w Opolu, w ramach którego odbędzie się ponad 30 spektakli lalkowych.
"Kilkuset barwnych wolontariuszy, zgromadzonych w jednym miejscu gwarantuje niezwykłe szaleństwo i niezapomniane wspomnienia. Wszyscy pracują na Festiwalu pro bono – po to, by później zmieniać rzeczywistość na lepszą. Można się z nami fantastycznie bawić, a jednocześnie pomóc nam prowadzić „Terapię śmiechem” w całej Polsce" – uważa Marta Szewerda-Koszyk, Pełnomocniczka Fundacji „Dr Clown” w Opolu.
Fundacja „Dr Clown” realizuje program „Terapii śmiechem” w szpitalach, placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych od 1999 roku. Wolontariusze Fundacji, „Doktorzy Clowni”, w fantazyjnych strojach i z kolorowymi noskami, za pomocą klaunady, iluzji, interaktywnych zabaw i empatycznych rozmów niosą uśmiech, kojąc lęk i wspierając proces zdrowienia. Każdego roku „Doktorzy Clowni” docierają do 60 000 osób w 150 szpitalach i różnego typu placówkach w ponad 80 miastach w całej Polsce. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ je/