Festiwal Poznań Baroque i projekt Old Music New Dance zaplanowano w listopadzie w Poznaniu w ramach projektów specjalnych Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.
Oba wydarzenia towarzyszyć będą konferencjom, szczytom i spotkaniom odbywającym się w listopadzie w Poznaniu w związku z przewodnictwem Polski w Radzie UE.
W ramach trwającego od piątku do 27 listopada programu Old Music New Dance, zaprezentowane zostaną trzy taneczne premiery. Projekty przygotowują Lia Haraki z Cypru, Małgorzata Haduch z Polski i Kirstine Andersen z Danii.
Jak powiedziała w czwartek na konferencji prasowej Joanna Leśnierowska, kurator programu, artystki będą przekładać na język współczesnej choreografii zagadnienia muzyki dawnej.
Joanna Leśnierowska: „Przez cały miesiąc będziemy gościć tancerzy współczesnych, ale także muzyków zajmujących się muzyką dawną. To jedyny w ramach prezydencji program taneczny. Postanowiliśmy zderzyć współczesnych, awangardowych choreografów z muzyką dawną – głównie z muzyką barokową, ale także wcześniejszą”.
„Przez cały miesiąc będziemy gościć tancerzy współczesnych, ale także muzyków zajmujących się muzyką dawną. To jedyny w ramach prezydencji program taneczny. Postanowiliśmy zderzyć współczesnych, awangardowych choreografów z muzyką dawną – głównie z muzyką barokową, ale także wcześniejszą” – powiedziała.
Wśród wydarzeń towarzyszących premierom zaplanowano m.in. „Randkę w ciemno”, w trakcie której duński zespół Alpha spotka się z międzynarodową grupą tancerzy-improwizatorów, oraz występy Amerykanina Keitha Henessy’ego i Jurija Konjara ze Słowenii.
Projekt dopełni sesja naukowa z udziałem specjalistów z dziedziny muzyki dawnej a także artystów i twórców biorących udział w Old Music New Dance.
Od soboty do 21 listopada w Poznaniu potrwa festiwal Poznań Baroque. Jak wyjaśnił dyrektor artystyczny festiwalu Cezary Zych, w ciągu ostatnich lat Poznań stał się zauważalnym na mapie Europy ośrodkiem muzyki barokowej – m.in. ze względu na zainicjowane i odbywające się w mieście festiwale. Poznań Baroque ma być podsumowaniem dotychczasowych działań.
„Pokażemy wykonawców, którzy przez ostatnich kilkanaście lat pojawiali się w Poznaniu i współpracowali z polskimi muzykami. Tym razem przyjadą tu z własnymi projektami” - powiedział.
W ramach festiwalu zagrają m.in. polski zespół barokowy Arte dei Suonatori, Holland Baroque Society z Holandii, Il Tempio Armonico z Włoch, oraz grająca na historycznych instrumentach, założona przez światowej sławy wiolonczelistę Hidemiego Suzuki Orchestra Libera Classica z Japonii.
Podczas Poznań Baroque zagra również European Union Baroque Orchestra - zespół, który co roku na przesłuchania zaprasza ponad setkę utalentowanych młodych muzyków barokowych z całej Europy. Najlepsi z nich przez sześć miesięcy wspólnie ćwiczą, podróżują i koncertują pod kierownictwem czołowych wykonawców muzyki dawnej.
Zaplanowano też Generation Baroque, projekt artystyczno-edukacyjny powstały z inicjatywy francuskiego klawesynisty, organisty i dyrygenta, Martina Gestera skierowany do studentów i młodych muzyków.
Celem projektu jest zapewnienie młodym muzykom możliwości pracy pod okiem artystów związanych z Le Parlament de Musique. Efekty wspólnej pracy prezentowane są w czasie tras koncertowych. (PAP)
rpo/ ls/