11 monodramów o różnorodnej tematyce, nawiązujących do światowej klasyki dramatu, świadectw najnowszej historii czy egzystencji człowieka zobaczą widzowie podczas IV Olsztyńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora SOLO. Festiwal odbędzie się od 11 do 13 marca.
Jak poinformowała na konferencji prasowej w czwartek dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie Agnieszka Kołodyńska organizator festiwalu, monodram jest jedną z najtrudniejszym form teatralnych.
"Aktor musi się zmierzyć sam ze swoimi możliwościami, bez wsparcia partnera -aktora. Wykonawca monodramu pozostaje sam z tekstem w teatralnej przestrzeni" - podkreśliła Kołodyńska.
Agnieszka Kołodyńska, aktorka i reżyserka, związana z Teatrem Porywacze Ciał i Teatrem Ósmego Dnia z Poznania zainauguruje 11 marca festiwal własnym przedstawieniem pod tytułem "Happy New Day". Kolejne dwa dni będą dniami konkursowymi dla wykonawców monodramów.
Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. Agnieszkę Skawińską, która zaprezentuje monodram "Lady M.", ukazującą Lady Makbet we współczesnym otoczeniu i stawiając pytania czy jest ona sprawcą czy ofiarą, rządzącą czy rządzoną. Spektakl "Sam" zainspirowany sztuką Jerzego Grotowskiego i praktyką teatralną Krystiana Lupy pokaże Przemysław Wasilkowski.
Do najnowszej historii nawiązują kolejne przedstawienia. Małgorzata Pieńkowska opowie historię Zofii Rodowicz, matki Jana Rodowicza pseudonim Anoda. Tekst monodramu powstał z inspiracji biografiami matek Powstańców Warszawskich.
Sebastian Ryś w monodramie "Zupa rybna w Odessie" przedstawi historię najsłynniejszego polskiego emisariusza Jana Karskiego. To również nawiązanie do rodzinnej historii aktora ponieważ jego dziadek Zbigniew Ryś i babcia cioteczna Zofia Rysiówna, współpracowali z Janem Karskim. Historię przesiedleń z Kresów Wschodnich pokaże w monodramie "Pokuć" Szymon Majchrzak.
Festiwal SOLO zakończy spektakl mistrzowski Birute Mar "Słowa na piasku". Litewska aktorka, reżyserka i pisarka uważana za jedną z najlepszych artystek teatru jednego aktora w Europie pokaże widzom monodram, nawiązujący do egzystencjalizmu - sensu życia przemijania.
Twórcy festiwalu postanowili połączyć sztuką teatralną ze społecznym działaniem. Jak powiedziała dyrektor Kołodyńska, podczas spotkań organizatorzy przypominać będą o akcji "Solo Procent" czyli przekazania jednego procenta podczas rozliczenia się z podatku dochodowego na rzecz organizacji pozarządowych Olsztyna.
Obecna na konferencji pełnomocnik prezydenta do współpracy z organizacjami pozarządowymi Monika Michniewicz podkreśliła, że w Olsztynie działa 70 stowarzyszeń i fundacji, którym można przekazać wsparcie w postaci 1 procenta.
"Wydawać by się mogło, że w grę wchodzą małe kwoty, ale w sumie mogą dać one 3 mln zł wsparcia dla potrzebujących" - dodała.
Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny a na inauguracyjny spektakl wstęp zapewni wykupienie cegiełki na rzecz Stowarzyszenia "Wyjątkowe Serce", działającego na rzecz 600 dzieci z autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną z regionu Warmii i Mazur. Dochód będzie przekazany na Warmińską Kuźnię Pracy Modrak - budowę domu i warsztatów pracy twórczej. (PAP)
ali/ par/