Kultura i sztuka po 1989 roku

13.06.2019

Opera Wrocławska zaprezentowała plany na nowy sezon artystyczny

Opera „Carmen” Georges’a Bizeta, „Zemsta Nietoperza” Johanna Straussa czy nowa inscenizacja baletu „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego to niektóre z propozycji Opery Wrocławskiej na nowy sezon artystyczny 2019/2020.

Nadchodzący sezon rozpocznie się premierą opery familijnej Zygmunta Krauzego „Yemaya – Królowa Mórz” w reżyserii Hanny Marasz. „Premiera, która będzie wpisywała się w 80. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych polskich żyjących kompozytorów odbędzie się 1 października w Międzynarodowy Dzień Muzyki” - zapowiedział w czwartek na konferencji prasowej dyrektor Opery Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

W połowie listopada zaplanowano przeniesienie na deski opery plenerowego widowiska „Traviata” Giuseppe Verdiego w reżyserii Grażyny Szapołowskiej.

Pierwszą premierę baletową zaplanowano na 6 grudnia, a będzie nią „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego. Tancerze Opery Wrocławskiej zaprezentują to klasyczne dzieło literatury baletowej w nowej inscenizacji węgierskiego choreografa Youri’ego Vamosa, który po raz pierwszy będzie pracował w Polsce. „Będzie to wersja klasyczna, aczkolwiek inspirowana Dickensem, tzn. libretto będzie wzbogacone o historię zaczerpniętą z +Opowieści Wigilijnej+” – mówiła kierownik baletu Joanna Szymajda.

W lutym 2020 roku zaplanowano premierę nowej inscenizacji operetki „Zemsta nietoperza” Johanna Straussa, którą wyreżyseruje Andrzej Strzelecki. Z kolei w marcu polska reżyserka mieszkająca w Paryżu, Maria Sartova przygotuje premierę opery „Carmen” Georges'a Bizeta.

W kwietniu odbędzie się kolejna premiera baletowa – spektakl „Baroque, mon amour”, oparty na muzyce Jana Sebastiana Bacha, oraz dwóch innych kompozytorów czerpiących inspiracje twórcze z muzyki baroku – Alfreda Schnitkego oraz Pawła Mykietyna. Spektakl przygotuje trzech choreografów – Marco Goecke, Jacek Przybyłowicz oraz Itzik Galili.

W maju zaś opera zaprezentuje drugą premierę adresowaną do najmłodszych i ich rodziców. Będzie to opera Engelberta Humperdincka „Jaś i Małgosia” w reżyserii Pawła Szkotaka.

Na zakończenie sezonu artystycznego, w czerwcu, planowana jest premiera widowiska taneczno-multimedialnego „The planets” angielskiego kompozytora Gustava Holsta z choreografią Katarzyny Kozielskiej, Kayi Kołodziejczyk i Anny Nowak. „Widowisko realizowane będzie we współpracy ze środowiskiem kompozytorów wrocławskich, którzy specjalizują się w tworzeniu muzyki elektronicznej. Chcemy, żeby było to połącznie tańca, świata multimediów i świata muzyki elektronicznej” – powiedział Nałęcz-Niesiołowski.

„Obok ośmiu nowych pozycji, w przyszłym sezonie w repertuarze Opery Wrocławskiej pozostanie 20 tytułów. Łącznie mamy w planach zaprezentowanie 140 przedstawień operowych, operetkowych, musicalowych, familijnych oraz koncertów okolicznościowych”  – zapowiedział dyrektor opery. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL