Kultura i sztuka po 1989 roku

25.03.2019 aktualizacja 26.03.2019

Orły 2019: Aleksandra Konieczna i Janusz Gajos najlepsi w rolach drugoplanowych

Janusz Gajos nagrodzony za rolę w filmie "Kler". Fot. PAP/R. Guz Janusz Gajos nagrodzony za rolę w filmie "Kler". Fot. PAP/R. Guz

Aleksandra Konieczna i Janusz Gajos otrzymali w poniedziałek Polskie Nagrody Filmowe Orły 2019 za najlepsze role drugoplanowe w - kolejno - „Jak pies z kotem” J. Kondratiuka i „Klerze” W. Smarzowskiego. Orła w kategorii Odkrycie Roku przyznano Gabrieli Muskale za scenariusz do „Fugi” A. Smoczyńskiej.

Aleksandra Konieczna została uhonorowana za rolę drugoplanową Igi Cembrzyńskiej w filmie "Jak pies z kotem" w reż. Janusza Kondratiuka. Natomiast Janusza Gajosa Polska Akademia Filmowa doceniła za rolę arcybiskupa Mordowicza w "Klerze" w reż. Wojciecha Smarzowskiego. Film Smarzowskiego został także laureatem Nagrody Publiczności, wyłonionym w plebiscycie Wirtualnej Polski.

W kategorii Odkrycie Roku Orła odebrała Gabriela Muskała za scenariusz do filmu "Fuga" w reż. Agnieszki Smoczyńskiej. To opowieść o Alicji, która straciła pamięć. Po dwóch latach od zniknięcia zostaje odnaleziona przez rodzinę i wraca do swojego poprzedniego życia.

Nagrodę za najlepszą scenografię przyznano Zbigniewowi Daleckiemu i Pawłowi Jarzębskiemu za film "Kamerdyner" w reż. Filipa Bajona.

Najlepszym filmem dokumentalnym okazał się "Książę i dybuk" w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.

Gala wręczenia 21. Polskich Nagród Filmowych Orły 2019 odbywa się w Teatrze Polskim w Warszawie. Faworytami tegorocznej edycji są filmy: "Zimna wojna" w reż. Pawła Pawlikowskiego (12 nominacji), "Kamerdyner" w reż. Filipa Bajona (8 nominacji) oraz "Kler" w reż. Wojciecha Smarzowskiego (6 nominacji). (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL