Doroczny koncert Bożonarodzeniowy znanych kolęd w opracowaniu wybitnego kompozytora Macieja Małeckiego, wykona w czwartek w kościele św. Mikołaja w Gdańsku utytułowany Polski Chór Kameralny. Chórzystom towarzyszyć będzie Polska Filharmonia Kameralna Sopot.
Będzie to ósmy koncert Bożonarodzeniowy, którego organizatorem jest, mający swoją siedzibę w Gdańsku, Polski Chór Kameralny.
"Wykonamy tradycyjne kolędy takie jak +Wśród nocnej ciszy+, +Bóg się rodzi+, +Pójdźmy wszyscy do stajenki+ czy +Anioł pasterzom mówił+ w wirtuozerskim opracowaniu Macieja Małeckiego na orkiestrę smyczkową i chór. W mojej opinii, wciąż brakuje nam nowszych wersji klasycznych kolęd. Te najbardziej popularne opracowania na chór i orkiestrę, które stworzył Stefan Stuligrosz, mają już bowiem kilkadziesiąt lat i są w stylistyce, którą określiłbym jak zbyt tradycyjną i dziś już trochę trącą one myszką" - powiedział PAP dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego, Jan Łukaszewski.
Podkreślił, że dawne polskie kolędy, które przygotował warszawski kompozytor mają nowoczesny charakter. "Spodobają się one każdemu. Z jednej strony bowiem, ze względu na wysoki poziom artystyczny cenią melomani i znawcy muzyki klasycznej, ale też z uwagi na przystępną formę osoby nie mające wyrobienia muzycznego" - ocenił.
"I jednocześnie Małeckiemu udało się nic nie uszczknąć z tradycji i walorów polskich kolęd, które naprawdę są najpiękniejsze na świecie" - dodał Łukaszewski, który podczas czwartkowego koncertu będzie dyrygował Polskim Chórem Kameralnym oraz Polską Filharmonią Kameralną Sopot.
Oprócz tradycyjnych kolęd w opracowaniu Małeckiego trójmiejscy muzycy wykonają również trzy utwory jego autorstwa.
Polski Chór Kameralny powstał w 1978 r. w Gdańsku z inicjatywy Ireneusza Łukaszewskiego. Po jego wyjeździe w 1983 r. do USA kierowanie zespołem przejął jego młodszy brat Jan, który prowadzi go do dziś. Polski Chór Kameralny tworzy 24 śpiewaków: 12 głosów żeńskich i 12 męskich.
Repertuar chóru jest bardzo różnorodny od chorałów gregoriańskich, poprzez muzykę renesansu, baroku, do współczesnej.
Gdański zespół gości stale na międzynarodowych festiwalach muzycznych oraz nagrywa dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Szczególną pozycję wśród ponad 80 albumów chóru stanowi płyta "Penderecki: Complete Choral Works" (2009), zarejestrowana na specjalne zaproszenie samego kompozytora; w tamtym czasie była pierwszą w świecie pełną monografią utworów na chór a cappella Pendereckiego.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/