29 lutego nasz kolega redakcyjny, Piotr Olkusz, został powołany przez dyrektora Instytutu Książki na pełniącego obowiązki redaktora naczelnego "Dialogu" - poinformowano na Fb w oświadczeniu zespołu redakcyjnego o powrocie do wydawania miesięcznika.
Jak wyjaśniono, "oznacza to, że możemy na nowo wydawać +Dialog+ i przygotowywać go w zgodzie z naszym wyobrażeniem tego, jak powinno wyglądać misyjne pismo publiczne poświęcone dramatowi, teatrowi, kulturze i współczesności".
"+Dialog+ przez dekady istniał dzięki zaufaniu czytelników, czytelniczek i środowiska teatralnego. Dzięki temu zaufaniu zdecydowaliśmy się w kwietniu zeszłego roku na gest obywatelskiego nieposłuszeństwa, i dzięki temu samemu zaufaniu mogliśmy niemal przez rok zabiegać o przywrócenie normalności w +Dialogu+" - napisano. "W tym czasie, znów dzięki zaufaniu czytelniczek, czytelników i środowiska teatralnego (a także pomocy finansowej Miasta Stołecznego Warszawa oraz ZAiKSu), mogliśmy realizować publiczną misję na rzecz współczesnej kultury, tworząc kolejne zeszytu +Dialogu Puzyny+" - przypomniano.
"Wracamy do pracy w +Dialogu+, piśmie patronackim Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wracamy jako Zespół, choć wciąż jeszcze w niepełnym składzie – oczekujemy etatowego zatrudnienia Kornelii Sobczak i Barbary Klickiej, a także ponownego podpisania umowy z Zuzanną Berendt. Przypominamy, że Kornelia i Zuzanna były pierwszymi ofiarami próby przejęcia +Dialogu+, przypominamy też, że wszystkie trzy redaktorki pracowały z nami przez ten ostatni, niezwykle trudny rok" - wyjaśniono w oświadczeniu.
Zapowiedziano, że pierwszy w 2024 r. numer "Dialogu" ukaże się w marcu. "Mamy nadzieję, że do jesieni uda nam się nadgonić spóźnienie w wydawaniu naszego i Państwa miesięcznika" - podkreślono.
"Wraz z pierwszym numerem rozpoczynamy cykl publikacji pod szyldem +Jakiego «Dialogu» potrzebują osoby polskie?+, bo mamy świadomość, że nie ma prostego powrotu do przeszłości, i że jest duża grupa osób, dla których +Dialog+ jest ważny" - napisano. "Chcemy usłyszeć odpowiedzi na postawione przez nas pytanie. Potrzebujemy ich, tak samo jak potrzebowaliśmy przez niemal cały ostatni rok wsparcia od czytelników, czytelniczek i środowiska teatralnego. Wsparcia, które otrzymaliśmy, za które chcemy naszą pracą podziękować" - wyjaśniono w oświadczeniu podpisanym przez Zespół "Dialogu".
Miesięcznik "Dialog" poświęcony jest dramaturgii współczesnej – teatralnej, filmowej, radiowej i telewizyjnej. Został założony w 1956 r. przez Adama Tarna, dramatopisarza i tłumacza, który kierował pismem do roku 1968. Ogromny wpływ na kształt miesięcznika miał Konstanty Puzyna, krytyk, który współzakładał pismo, a potem był jego redaktorem naczelnym od roku 1972 r. aż do śmierci w 1989 r.
Wydawcą miesięcznika "Dialog" jest Instytut Książki.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/