Kultura i sztuka po 1989 roku

10.08.2018

P. Gliński: Kora inspirowała czasy, w których żyła

Charyzma, szczerość, niezapomniany głos predystynowały Korę do roli prawdziwej gwiazdy, która nie gasła mimo upływu lat; to postać inspirująca czasy, w których żyła - napisał minister kultury Piotr Gliński, wspominając artystkę, która w środę spoczęła w Warszawie.

Kora, czyli Olga Sipowicz zmarła 28 lipca, w wieku 67 lat. Liderka zespołu Maanam spoczęła w środę na stołecznych Wojskowych Powązkach.

Jak napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście udostępnionym PAP, "niezwykle trudno jest żegnać artystkę, która uosabia życiową energię, ideały młodości, bunt przeciwko rzeczywistości, zbyt często niespełniającej naszych oczekiwań".

Zdaniem Glińskiego, od debiutu na krakowskiej estradzie, Kora "jawiła się jako ekscentryczny, kolorowy kwiat" rozpraszający szarzyznę lat 70. i 80, a jej "charyzma, szczerość, niezapomniany głos i sceniczne stylizacje predystynowały ją do roli prawdziwej gwiazdy muzyki rockowej". Wicepremier zaznaczył, że nie bez znaczenia był przy tym niezwykły życiorys artystki oraz jej wieloletnie związki z krakowską bohemą.

Założony przez Marka Jackowskiego, Milo Kurtisa i Korę zespół Maanam, minister Gliński nazwał "głosem pokolenia", a sama wokalistka - w jego ocenie - "szybko stała się także ikoną stylu, naśladowaną przez rzesze wielbicieli". Wicepremier przypomniał również o zagranicznych sukcesach, jakie odnosił Maanam.

Jak dodał, "mimo upływu lat gwiazdy Kory nie gasła", a sama artystka "potrafiła znaleźć swoją drogę, podejmując przemyślane projekty artystyczne, realizując się w życiu rodzinnym i działalności społecznej". Gliński zaznaczył również, że w ostatnich latach życia - mimo zmagań z chorobą - artystka "znajdowała siłę, by pomagać innym i planować dalszą działalność".

Zdaniem Glińskiego, żegnając Korę, żegnamy jednocześnie "jedną z najwyrazistszych osobowości polskiego życia kulturalnego, a zarazem niezwykłą postać, inspirującą czasy, w których żyła". "Nie mam wątpliwości, że jej utwory, poezja i pieśni, pozostaną z nami" - podkreślił.(PAP)

autorki: Nadia Senkowska, Anna Bernat

nak/ abe/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL