Kultura i sztuka po 1989 roku

24.01.2019

P. Gliński: przemysły kreatywne to przyszłość gospodarki

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas otwarcia Centrum Kreatywności „Fabryka” w Łodzi. Fot. PAP/G. Michałowski Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas otwarcia Centrum Kreatywności „Fabryka” w Łodzi. Fot. PAP/G. Michałowski

Przemysły kreatywne to przyszłość gospodarki, wymagająca wsparcia zarówno ze strony państwa, jak i środowisk biznesowych – podkreślił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, który w czwartek wziął udział w otwarciu Centrum Kreatywności „Fabryka” w Łodzi.

"Przemysły kreatywne to przyszłość gospodarki, to przyszłość rozwoju wszystkich społeczeństw. Dobrze, jeśli są mechanizmy wspierające przemysły kreatywne, bo część tej branży na pewno potrzebuje wsparcia, zarówno ze strony środowisk biznesowych, a także wsparcia ze strony państwa i samorządu; my to właśnie robimy" - podkreślił Gliński podczas otwarcia Centrum Kreatywności "Fabryka", które rozpoczęło działalność w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Jak dodał wicepremier, ok. 5 proc. firm w Polsce działa w obszarze przemysłów kreatywnych, które są ważnym elementem planu zrównoważonego rozwoju. W tym sektorze zatrudnionych jest prawie 300 tys. pracowników.

"Kultura jest podstawą wszystkich przemysłów kreatywnych; nowoczesne technologie są oczywiście bardzo ważne, są drugim filarem, ale podstawowym wyzwaniem i największą szansą jest odpowiednia proporcja pomiędzy kreatywnością kulturotwórczą, tym wszystkim co oferują twórcy z różnych dziedzin kultury a technologiami" - zaznaczył Gliński.

Centrum Kreatywności "Fabryka" to miejsce stworzone wspólnie przez ŁSSE oraz Związek Cyfrowa Polska - zrzeszający liczących się importerów i producentów sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego, takich jak Samsung, HP, Google, Sony, Panasonic, Canon - na potrzeby startupów, designerów, projektantów, rzemieślników, artystów, a także wszystkich zainteresowanych przemysłami kreatywnymi i innowacyjnymi.

"Tego rodzaju miejsca są także startem do rozwoju ściśle biznesowego. Zależy nam na rozwoju startupów z wykorzystaniem potencjału uczelni i miasta. Łódź – ze względu na tradycje w dziedzinie filmu, designu, mody i wielu innych dziedzin sztuki - jest idealnym miejscem dla rozwoju instytucji wspierającej rozwój przemysłu kreatywnego" – ocenił wicepremier.

Jak wyjaśnił prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik, Centrum Kreatywności "Fabryka" ma służyć inspirowaniu i tworzeniu nowych inicjatyw, edukować i poszerzać horyzonty.

"Chcieliśmy umożliwić m.in. młodym przedsiębiorcom, twórcom i studentom kontakt z najnowszymi technologiami i pokazać, że mogą one współdziałać z biznesem, kulturą, sztuką, nauką" – zaznaczył.

Według prezesa ŁSSE Marka Michalika Centrum Kreatywności będzie nowym elementem ekosystemu powstałego wokół akceleratora Startup Spark, działającego w ŁSSE – to projekt o wartości 15 mln zł, w którym startupy są wspierane w swoim rozwoju i łączone z doświadczonymi przedsiębiorstwami o ustalonej pozycji na rynku międzynarodowym.

Centrum Kreatywności ma być przestrzenią łączącą design i rzemiosło, które są historycznie związane z Łodzią, z technologiami cyfrowymi oferowanymi przez korporacje zrzeszone w Związku Cyfrowa Polska, a także z innowacyjnymi młodymi firmami współpracującymi z ŁSSE.

Oficjalnie otwarta w czwartek instytucja ma już zapełniony grafik na kolejne trzy miesiące. Będą w niej organizowane m.in. warsztaty dla kobiet z programowania, szkolenia z projektowania, zajęcia dla youtuberów oraz cykliczne spotkania z Virtual Reality dla uczniów i studentów. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL