Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Emila Karewicza, wybitnego aktora filmowego i teatralnego, odtwórcy niezapomnianych ról filmowych – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Aktor zmarł w środę w wieku 97 lat.
"Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Emila Karewicza, wybitnego aktora filmowego i teatralnego, odtwórcy niezapomnianych ról filmowych, miłośnika koni i jeździectwa" - napisał na Twitterze szef resortu kultury. "Rodzinie i Najbliższym składam wyrazy głębokiego współczucia" - dodał.
Emil Karewicz urodził się 13 marca 1923 r. w Wilnie. W czasie II wojny światowej przeszedł szlak z 2. Armią Wojska Polskiego do Berlina. Niedługo po wojnie debiutował na scenie rolą kelnera w "Klubie kawalerów" Michała Bałuckiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1948). W filmach grał od 1950 r. Pierwszym z jego udziałem była "Warszawska premiera" w reż. Jana Rybkowskiego.
W 1956 r. Karewicz wystąpił w "Kanale" w reż. Andrzeja Wajdy, wcielając się w postać porucznika "Mądrego", zastępcy "Zadry", oraz w "Cieniu" w reż. Jerzego Kawalerowicza. W 1960 r. zagrał króla Władysława Jagiełłę w "Krzyżakach" w reż. Aleksandra Forda.
Wielką popularność przyniosła Karewiczowi rola Hermanna Brunnera, przeciwnika Hansa Klossa, granego przez Stanisława Mikulskiego w serialu "Stawka większa niż życie", realizowanym w latach 1967-68 (reż. Janusz Morgenstern, Andrzej Konic). Do tej kreacji powrócił - razem ze Stanisławem Mikulskim - w odcinku "Puszka z Pandorą" serialu "Bank nie z tej ziemi" (1994) oraz w filmie "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć" w reż. Patryka Vegi (2012).
Kariera sceniczna Emila Karewicza, oprócz gry w Teatrze Wybrzeże, obejmuje występy m.in. w teatrach: im. Stefana Jaracza w Łodzi (1949-60, gdzie grał m.in. w sztukach reżyserowanych przez Iwo Galla), Nowym w Łodzi (1960-62, współpraca m.in. z Kazimierzem Dejmkiem), im. Stefana Jaracza w Warszawie (1962-65) oraz w stołecznych teatrach Dramatycznym (1965-67) i Nowym (1974-83).
Aktor wystąpił też w wielu spektaklach telewizyjnych, m.in. w: "Makbecie" w reż. Andrzeja Wajdy (1969), "Fauście" w reż. Grzegorza Królikiewicza (1976) i "Kilku scenach z życia Glebowa" w reż. Tomasza Zygadły (1984).
Był ambasadorem Domu Artystów Weteranów w Skolimowie.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/