Odręczne notatki, maszyna do pisania czy stojak z fajkami należące do pisarza Alfreda Szklarskiego – autora popularnego cyklu przygodowego o Tomku Wilmowskim – znalazły się w Muzeum Śląskim w Katowicach. Pamiątki wypożyczyła rodzina pisarza, która rozważa przekazanie ich muzeum jako depozyt. To m.in. maszyna do pisania, która stała zawsze na biurku w katowickim mieszkaniu pisarza, jego rękopiśmienne, precyzyjne notatki do książki „Tajemnicza wyprawa Tomka”, czy autorskie egzemplarze książek – w tym wydanie rosyjskie.
Rodzina pisarza wypożyczyła też stojak z fajkami, liczne maski i broń z różnych stron świata oraz figurki bohaterów książek Szklarskiego, wyrzeźbione w drewnie przez znanego katowickiego artystę nieprofesjonalnego Jana Bijoka.
„Wartość materialna tych pamiątek nie jest tak istotna jak wartość emocjonalna, jaką mają dla miłośników książek Alfreda Szklarskiego” – powiedziała PAP poinformowała w środę Danuta Piękoś z muzeum.
W nowej siedzibie Muzeum Śląskiego, której budowa dobiega końca, w przyszłości ma powstać miejsce, adresowane do młodzieży, nawiązujące do postaci Tomka Wilmowskiego. Zaakcentowany ma tam być związek Alfreda Szklarskiego z Katowicami, gdzie zamieszkał po II wojnie światowej.
Pamiątki zaprezentowano na wystawie „Dopiszmy się do historii”, prezentującej efekty wielomiesięcznej społecznej zbiórki, którą Muzeum Śląskie prowadziło w różnych miastach regionu. Jej ostatnia edycja odbędzie się w sobotę w siedzibie muzeum, jednocześnie ekspozycję będzie można zwiedzić za symboliczną złotówkę.
W nowej siedzibie Muzeum Śląskiego, której budowa dobiega końca, w przyszłości ma powstać miejsce, adresowane do młodzieży, nawiązujące do postaci Tomka Wilmowskiego. Zaakcentowany ma tam być związek Alfreda Szklarskiego z Katowicami, gdzie zamieszkał po II wojnie światowej.
Alfred Szklarski urodził się 21 stycznia 1912 roku w Chicago. Jego ojciec, działacz PPS – podobnie jak ojciec powieściowego Tomka - emigrował ścigany przez carską ochranę. Do kraju wrócili w 1928 roku. Alfred Szklarski studiował na Wydziale Konsularno-Dyplomatycznym Akademii Nauk Politycznych w Warszawie.
Podczas wojny zadebiutował na łamach okupacyjnego "Nowego Kuriera Warszawskiego", za co po wojnie został skazany na więzienie. Walczył w Powstaniu Warszawskim.
Po wyjściu z więzienia w 1953 r. rozpoczął pracę w wydawnictwie Śląsk, gdzie sukcesywnie wydawał ośmiotomową sagę o Tomku Wilmowskim - warszawskim gimnazjaliście z początku XX stulecia, który wraz z ojcem - emigrantem politycznym - i przyjaciółmi: bosmanem Tadeuszem Nowickim i podróżnikiem Janem Smugą podróżują po całym świecie.
Pierwsza powieść cyklu "Tomek w krainie kangurów" została wydana w 1957 roku, a ostatnia - "Tomek w grobowcach faraona" w 1994 roku, w dwa lata po śmierci Szklarskiego.
Osobny rozdział twórczości Szklarskiego stanowi trzytomowa saga "Złoto Gór Czarnych", napisana wraz z żoną Krystyną o losach indiańskiego plemienia Dakotów, oparta na faktach historycznych.
Alfred Szlarski zmarł 9 kwietnia 1992 roku. Został pochowany na cmentarzu przy ulicy Sienkiewicza w Katowicach. W 2011 r. mieszkańcy Katowic zdecydowali w plebiscycie o upamiętnieniu go w plenerowej Galerii Artystycznej na pl. Grunwaldzkim nieopodal hali Spodka. Znajdują się tam płaskorzeźby wybitnych postaci, związanych z Katowicami, m.in. Zbyszka Cybulskiego, Aleksandry Śląskiej, Bogumiła Kobieli, Jerzego Dudy - Gracza czy Stanisława Hadyny. (PAP)
lun/ ls/