W październiku Ninateka inauguruje sezon teatralny – w ramach akcji „Włącz teatr!” w czwartki o godz. 20 będą odbywać się transmisje online spektakli, które cieszyły się ogromnym powodzeniem widzów – informuje PAP Eliza Łukomska z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA).
Zaplanowano transmisje online pięciu przedstawień: "Nasza klasa" w reż. Ondreja Spisaka (3 października), "Zapomniany diabeł" w reż. Tadeusza Lisa (10 października), "Narty Ojca Świętego" w reż. Piotra Cieplaka (17 października), "Antygona w Nowym Jorku" w reż. Kazimierza Kutza (24 października) i "Małe zbrodnie małżeńskie" w reż. Krystyny Jandy (31 października). Spektakle będzie można oglądać bezpłatnie na stronie: www.ninateka.pl
Akcja "Włącz teatr!" obejmie też profil Ninateki na facebooku. "Przez cały miesiąc będą publikowane informacje o ważnych wydarzeniach polskiej sceny teatralnej, ciekawostki, nie zabraknie również sylwetek aktorów, reżyserów, scenografów i haseł związanych z teatrem" - napisała Eliza Łukomska.
"Chociaż akcja +Włącz teatr!+ potrwa miesiąc, nie można jednak zapominać, że teatr jest w Ninatece dostępny na co dzień – aktualnie platforma może pochwalić bazą kilkudziesięciu słuchowisk oraz 70 spektakli najważniejszych polskich reżyserów, m.in. Krzysztofa Warlikowskiego, Grzegorza Jarzyny, Jana Klaty, Adama Hanuszkiewicza, Krystiana Lupy, Zygmunta Huebnera, Tadeusza Kantora, Jerzego Jarockiego, Krystyny Jandy, Izabelli Cywińskiej i Erwina Axera" - czytamy w przesłanej PAP informacji.
Łukomska dodała, że "dla tych, którzy chcą pogłębić swoja wiedzę na temat polskiego teatru, stworzona została +Kolekcja teatralna+, w której bogaty zbiór rejestracji uzupełniony został opisami, komentarzami, a także materiałami audiowizualnymi, wskazującymi na różnorakie konteksty i interpretacyjne tropy".
Ninateka jest serwisem VOD działającym w ramach Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. "Tylko tutaj można za darmo i bez reklam, nie wychodząc z domu obejrzeć to, co w polskiej kulturze audiowizualnej najważniejsze" - podkreśliła Łukomska.
W Ninatece udostępnionych jest ponad 7 tys. materiałów – filmów fabularnych i dokumentalnych, rejestracji spektakli i koncertów, animacji, słuchowisk i publicystyki.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ agz/