Kultura i sztuka 1945-1989

15.12.2017

Performans "COSMOS-COSMOS" na podstawie "Kosmosu" Gombrowicza w piątek w Vence

Performans słowno-muzyczny "COSMOS-COSMOS" na podstawie "Kosmosu" Witolda Gombrowicza będzie można zobaczyć w piątek w Cathedrale Notre Dame de la Nativite w Vence - poinformowało MKiDN. Przedsięwzięcie jest częścią programu kulturalnego otwarcia muzeum polskiego pisarza we Francji.

"Ten performans nie jest ani spektaklem teatralnym, ani czytaniem performatywnym. To muzyczność +Kosmosu+ rozpisana na jednego aktora, dwóch perkusistów i światło. Gombrowicz skrupulatnie rozpracował w +Kosmosie+ relację między tematem powieści a rytmicznymi i muzycznymi aspektami tekstu, zatem słuchanie +Kosmosu+ może być w tym wypadku znaczące" - powiedział autor libretta i dramaturgii Michał Libera.

Jak mówił, "główne założenie polega na, ni mniej, ni więcej, tylko wysunięciu na pierwszy plan dźwiękowych elementów pisanego tekstu w relacji do tego tekstu filozoficznej zawartości".

Pozostali twórcy performansu to Tomasz Nosiński (głos), Ingar Zach i Le Quan Ninh (instrumenty perkusyjne) oraz Jacqueline Sobiszewski (światło). 

Przestrzeń Muzealna Witolda Gombrowicza została otwarta 23 września br. we francuskim mieście Vence, w willi Alexandrine - w tym samym miejscu, w którym pisarz przez kilka lat mieszkał ze swoją żoną. Placówka powstała dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ministerstwo kultury podkreśla, że prezentowana w Vence ekspozycja pokazuje skomplikowaną i wieloznaczną osobowość Witolda Gombrowicza, idącego pod prąd głównego nurtu; człowieka niepokornego, burzącego zastałe stereotypy myślowe. "Jednocześnie człowieka, który doświadczył samotności na emigracji, biedy, choroby i odrzucenia" -  przypomniano na stronie ministerstwa.

MKiDN podkreśla, że zadaniem autorów wystawy "nie było zaprezentowanie gotowej sylwetki pisarza, lecz umożliwienie widzom wejścia w interakcję z Gombrowiczem, prowokując go do własnych przemyśleń. Wstęp do muzeum przez cały rok będzie bezpłatny".

Witold  i Rita Gombrowiczowie zamieszkali na drugim piętrze Willi Alexandrine przy Place du Grand Jardin 36 - 24 października 1964 r. Mieli do swojej dyspozycji trzy wynajęte pokoje, "pięć balkonów, cztery widoki, trzy kominki" -  jak opisywał sam Gombrowicz. 

MKiDN zwraca uwagę, że to w tym miejscu polski pisarz ukończył powieść "Kosmos", która zdobyła międzynarodową nagrodę literacką Formentor, a także rozpoczął prace nad "Operetką" i kontynuował trzeci tom swojego dziennika Paryż-Berlin.

Gombrowicz zmarł w Vence 25 lipca 1969 r. Został pochowany na miejskim cmentarzu przy av. Colonel Meyere. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

edytor: Paweł Tomczyk

ksi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL