Pierwszy koncert po złagodzeniu rygorów związanych z pandemią koronawirusa odbędzie się w sobotę w Operze Leśnej w Sopocie. W koncercie pt. „Jutro będzie dobry dzień” zagra Polska Filharmonia Kameralna Sopot wraz z zaproszonymi artystami.
Marek Niziołek z Biura Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta w Sopocie poinformował we wtorek, że wydarzenie to odbędzie się w 38. rocznicę pierwszego koncertu PFK Sopot. Występ inaugurujący działalność orkiestry pod dyrekcją jej założyciela Wojciecha Rajskiego odbył się 6 czerwca 1982 r. w sali Teatru Muzycznego w Gdyni.
W koncercie "Jutro będzie dobry dzień" wystąpią Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Tomasza Bugaja oraz zaproszeni wykonawcy: Jakub Waszczeniuk (trąbka), Joanna Knitter (śpiew), Wojciech Staroniewicz (saksofon) i Artur Jurek Trio.
W pierwszej części biletowanego koncertu zabrzmią wielkie przeboje muzyki klasycznej: słynna serenada na smyczki Wolfganga A. Mozarta "Eine kleine Nachtmusik" oraz koncert na trąbkę Es-dur Josepha Haydna. Część drugą wypełnią popularne przeboje muzyki rozrywkowej, takie jak „Guantanamera”, „In the Mood” czy „O mnie się nie martw”.
"Koncert dedykujemy medykom, pracownikom socjalnym i wszystkim dobrym ludziom, którzy pomogli nam przetrwać trudny czas pandemii" - powiedział w komunikacie prasowym prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
Koncert "Jutro będzie dobry dzień" w Operze Leśnej w Sopocie obejrzy 150 osób.
Opera Leśna to położony w leśnej dolinie amfiteatr, którego historia sięga początku ubiegłego stulecia. Pierwsze przedstawienie - "Obóz nocny w Grenadzie" Conradina Kreutzera - odbyło się w tym obiekcie 11 sierpnia 1909 r. W latach przedwojennych Opera Leśna, nazywana drugim Bayeruth (znane z festiwalu Wagnerowskiego miasto w niemieckiej Bawarii), zyskała międzynarodową sławę głównie dzięki prezentowanym na jej deskach operom Ryszarda Wagnera. Na leśnej scenie w Sopocie występowali wówczas najsławniejsi śpiewacy i światowej sławy dyrygenci.
Powojenna historia Opery Leśnej to przede wszystkim Międzynarodowy Festiwal Piosenki.
Pierwsze festiwale odbywały się w hali Stoczni Gdańskiej, obiekt ten nie był jednak odpowiedni zarówno pod względem akustycznym, jak i reprezentacyjnym. Imprezę w 1964 r. przeniesiono do Opery Leśnej, która została przykryta dachem.
Podczas wieloletniej historii festiwalu w Sopocie na scenie Opery Leśnej występowały gwiazdy muzyki zagranicznej, m.in. Karel Gott, Johny Cash, Charles Aznavour, Jose Feliciano, Annie Lennox, Paul Young, James Brown, Chris Rea, Whitney Houston, Bryan Adams, Zucchero, Garou, Paul Anka.
Na zadaszonej widowni amfiteatru w Sopocie może zasiąść 5047 widzów, przy złożonych przednich sektorach łączna liczba miejsc stojących oraz siedzących wynosi prawie 5600.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ dki/