06.05.2018

Piotr Zubek laureatem Festiwalu "Serca bicie" Pamięci Andrzeja Zauchy

Piotr Zubek został laureatem 10. edycji Festiwalu "Serca Bicie" Pamięci Andrzeja Zauchy. Wokalista otrzymał złotą nagrodę imienia piosenkarza. Gala finałowa odbyła się w niedzielę w Operze Nova w Bydgoszczy.

Srebrną nagrodę im. Andrzeja Zauchy wywalczyła Karolina Leszko, a brązową jury przyznało Piotrowi Kozubowi. Nagrodę publiczności otrzymał duet Anna Szul i Waldemar Maszyński.

Festiwal od 10 lat organizuje Fundacją Serca Bicie. Podczas koncertu galowego w operze oprócz finalistów tegorocznej edycji festiwalu wystąpili laureaci z ubiegłych lat oraz uznani artyści m.in. Krystyna Prońko, Mieczysław Szcześniak, Małgorzata Ostrowska, Kuba Badach, Natalia Przybysz i Katarzyna Groniec, którzy śpiewali zarówno swoje utwory, jak i przeboje Zauchy.

Pomysłodawcą festiwalu jest Krzysztof Wolsztyński - na co dzień prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki.

"Zaucha był wspaniałym człowiekiem i wokalistą. Od dziesięciu lat staramy się promować Bydgoszcz przez festiwal jego imienia. Został on wymyślony w gronie naszej rodziny. Najważniejsza idea, która mu przyświeca - to promowanie talentów wokalnych. Cieszę się, że laureaci festiwalu osiągają później sukcesy na +wielkich+ scenach" - deklaruje Wolsztyński.

Andrzej Zaucha był wokalistą jazzowym i piosenkarzem, instrumentalistą, aktorem i artystą kabaretowym. Choć nie miał wykształcenia muzycznego, mówiono, że potrafił zaśpiewać wszystko. Debiutował, jako perkusista w amatorskim zespole Czarty. W latach 1968-71 był wokalistą jazzrockowej grupy Dżamble, z którą nagrał przebój "Wymyśliłem Ciebie".

W latach 1973-79 współpracował z jazzmanami, m.in. z Jarosławem Śmietaną, Michałem Urbaniakiem i Janem Ptaszynem Wróblewskim oraz z zespołami jazzu tradycyjnego Old Metropolitan Band, Beale Street Band i Playing Family. Był także związany z zespołami rockowymi - Grupą Doctora Q i Kwadratem.

Do przebojów Zauchy należą: "Czarny Alibaba" z repertuaru Heleny Majdaniec, "C'est la vie - Paryż z pocztówki", "Byłaś serca biciem", "Bądź moim natchnieniem", "Siódmy rok", "Rozmowa z Jędrkiem" oraz piosenka z repertuaru Eugeniusza Bodo "Baby, ach te baby" nagrana wspólnie z Ryszardem Rynkowskim.

Zaucha zginął 10 października 1991 r. Zastrzelił go francuski reżyser Ives Goulais z zazdrości o swą żonę, aktorkę Zuzannę Leśniak. W 1992 r. Francuz został skazany na 15 lat więzienia, wyszedł z niego 10 miesięcy przed końcem kary. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

twi/ hgt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL