„Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander”, „Dawna moda dziecięca XVII-XX w.” oraz wystawa retrospektywna Jana Lebensteina - to niektóre ekspozycje zaplanowane na 2013 r. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Jak poinformował w środę na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Mariusz Hermansdorfer, jedną z największych wystaw - i to na skalę europejską - będzie ekspozycja „Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander”, która będzie prezentowana od 12 marca do 6 czerwca 2013 r. Wystawę będzie współorganizować m.in. hiszpańska Fundacja Banco Santander.
Zostaną zaprezentowane 52 obrazy, 9 rysunków i 2 rzeźby ukazujące rozwój sztuki, głównie malarstwa, od XVI w. po lata siedemdziesiąte XX w. Będzie można zobaczyć prace najważniejszych malarzy hiszpańskich i artystów współpracujących z dworem hiszpańskim. Wśród kilkudziesięciu obrazów znajdą się prace m.in. Cranacha Starszego, El Greco, Zurbarana, Van Dycka, Rubensa, Tintoretta, Picassa i Miro. Ponadto zaprezentowane będą dzieła kilku wybitnych malarzy niderlandzkich (Pieter Pourbus, Pieter Paul Rubens, Anton van Dyck), włoskich (Tintoretto) i niemieckich (Lucas Cranach).
W ramach wystawy „Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander”, która będzie prezentowana od 12 marca do 6 czerwca 2013 r., zostaną zaprezentowane 52 obrazy, 9 rysunków i 2 rzeźby ukazujące rozwój sztuki, głównie malarstwa, od XVI w. po lata siedemdziesiąte XX w. Będzie można zobaczyć prace najważniejszych malarzy hiszpańskich i artystów współpracujących z dworem hiszpańskim.
Również wystawa „Dawna moda dziecięca XVII-XX w.” - zdaniem dyrektora – winna przyciągnąć wielu zwiedzających, bowiem Muzeum Narodowe we Wrocławiu dysponuje jedną z największych kolekcji strojów. Wystawa będzie prezentowana od 25 marca do 2 czerwca i zostaną na niej pokazane dziecięce ubiory i akcesoria mody z kolekcji muzeum. Ekspozycja ma nie tylko zaprezentować dawne stroje, ale i odzwierciedlić zmieniające się obyczaje i style artystyczne, ewoluujące postawy wobec dzieciństwa i wychowania.
Według Hermansdorfera ciekawie i bardzo nietypowo zapowiada się projekt „Ganymed goes Europe”. Muzeum Narodowe we Wrocławiu zostało zaproszone do udziału w międzynarodowym projekcie „Ganymed goes Europe”, który realizowany będzie wspólnie z Kunsthistorisches Museum w Wiedniu i Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie. Jak wyjaśniła rzeczniczka muzeum Anna Kowalów, Ganymed po raz pierwszy zorganizowany został w 2010 r. w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu przez grupę artystyczną „wenn es soweit ist”. Grupa do udziału zaprosiła znanych pisarzy i aktorów.
„Ideą jest stworzenie nowoczesnej formuły łączącej w sobie trzy dziedziny sztuki: malarstwo, literaturę i teatr” - mówiła rzeczniczka. Poinformowała, że ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu wybranych zostało osiem dzieł sztuki. Następnie ośmiu zaproszonych pisarzy będzie pisać teksty inspirowane tymi obiektami. Wśród gości-pisarzy znalazł się m.in. Tadeusz Różewicz, który napisze tekst do „Portretu żony” Leona Chwistka. Z kolei Olga Tokarczuk napisze tekst do „Madonny na lwach”. Gotowe teksty posłużą aktorom do przygotowania ośmiu kameralnych spektakli (monodramów), które zaprezentowane zostaną przy poszczególnych dziełach sztuki.
„Spektakl będzie miał nietypową formę, ponieważ widzowie będą się swobodnie przemieszczać po muzeum, odwiedzając w dowolnej kolejności każdy z punktów, gdzie aktorzy będą prezentować przygotowane przez sobie przedstawienia” - mówiła Kowalów. Prezentacje będą się odbywać od 24 maja do 5 lipca 2013 r.
Ponadto w muzeum od 17 czerwca do 29 września pokazane będą wystawy „Oręż europejski” i „Sztuka w służbie samurajów”. Pierwsza z nich będzie prezentacją bogatej kolekcji dawnego oręża ze zbiorów muzeum. Pokazanych zostanie ok. 500 zabytków z okresu od wczesnego średniowiecza do końca XIX w.
Z kolei w ramach wystawy „Sztuka w służbie samurajów” zaprezentowane zostaną m.in. zbroje, miecze, muszkiety lontowe oraz przedmioty używane przez samurajów w życiu codziennym i przy specjalnych okazjach.
Wrocławskie muzeum zakończy rok wystawienniczy dużą wystawą retrospektywną jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych Jana Lebensteina. Na wystawie zostaną pokazane najbardziej znane cykle, m.in. „Pejzaże” (1954-1955), „Figury we wnętrzu” (1956), „Figury kreślone” (1958) i „Potworne zwierzęta” (1964-1965), kompozycje inspirowane mitologią grecką i rzymską. Według dyrektora, muzeum posiada najbogatszą w kraju kolekcję prac tego artysty. Liczy ona 126 dzieł. Są wśród nich rysunki, gwasze, grafiki i obrazy olejne. (PAP)
umw/ hes/ gma/