Plener malarski z udziałem kilkunastu polskich artystów rozpoczął się w poniedziałek w Wiśle. Wydarzenie jest swoistym preludium do Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry”, który pod koniec maja odbędzie się w tym kurorcie – podali organizatorzy.
"Do stolicy Beskidu Śląskiego przyjechali artyści, z których część od ponad 20 lat spotyka się, by wspólnie tworzyć. Łączy ich postać Jerzego Dudy-Gracza, który dla jednych był mistrzem i nauczycielem, dla drugich - bliskim znajomym lub przyjacielem. Dotychczas plenery odbywały się m.in. w Kamionie nad Wartą czy w Szczyrku. Teraz artyści inspiracji będą poszukiwali w twórczości wiślanina Jerzego Pilcha" – powiedział Marek Szeles z muzeum Ochorowiczówka, w którym dzieła zostaną 27 maja wystawione.
W plenerze biorą udział: Anna Jagodova, Renata Bonczar, Małgorzata Stępniak, Ilona Herc, Agnieszka Kwiatkowska-Słowik, Alina Sibera, Andrzej Kacperek, Stanisław Chomiczewski, Paweł Kotowicz, Marian Danielewicz, a także tworzący w Wiśle i Ustroniu: Monika Ślósarczyk, Robert Heczko i rzeźbiarz Artur Szołdra.
"Plenery organizowane wcześniej przez Jerzego Dudę-Gracza, a także przeze mnie odbywają się od ponad 20 lat. Dziś czasy są bardzo wyjątkowe. Pandemia powoduje, że niektórzy nie mogą tu z nami być z bardzo różnych powodów. Jednak udało nam się zgromadzić klikunastoosobową grupę, która będzie tworzyć swoje dzieła w Wiśle" – powiedziała komisarz pleneru Alina Sibera.
Wystawa poplenerowa zaprezentowana zostanie w wiślańskim Muzeum Magicznego Realizmu "Ochorowiczówka".
I Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry" Wisła, rodzinna miejscowość zmarłego rok temu pisarza, zorganizuje w ostatnich trzech dniach maja. "Granatowe Góry to miejscowość, która pojawiała się w twórczości Jerzego Pilcha i chyba nikt nie ma wątpliwości, że jej pierwowzorem była właśnie Wisła" – powiedział burmistrz Wisły Tomasz Bujok.
Od 28 do 30 maja do Wisły przyjedzie ponad 60 pisarzy. Wśród zaproszonych gości pojawią się m.in. Szczepan Twardoch, Anna Dziewit-Meller, Jerzy Kronhold, Wojciech Jagielski, Justyna Sobolewska, a także Michał Rusinek i Ryszard Koziołek. W programie znajdą się spotkania autorskie, debaty, warsztaty i przedstawienia teatralne.
Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy, urodził się 10 sierpnia 1952 r. w rodzinie ewangelickiej w Wiśle na Śląsku Cieszyńskim. Spędził tam pierwsze 10 lat życia. Później przeprowadził się z rodzicami do Krakowa. W latach 80. publikował felietony w "Tygodniku Powszechnym". W 1999 r. przeniósł się na łamy "Polityki". W latach 2006-2009 felietony ukazywały się w "Dzienniku", a później w "Przekroju". Jest autorem wielu książek, m.in. "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej", "Pod Mocnym Aniołem" i "Bezpowrotnie utracona leworęczność". Zmarł 29 maja ub.r. w Kielcach, gdzie został pochowany. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ dki/