Przez cały 2019 rok Europejskimi Stolicami Kultury będą Płowdiw w Bułgarii i Matera we Włoszech. W obu miastach odbędzie się kilkadziesiąt wystaw, przedstawień i koncertów. Inicjatywa ma podkreślać rolę kultury w budowaniu tożsamości europejskiej.
Płowdiw to pierwsze bułgarskie miasto wybrane na Europejską Stolicę Kultury. W samym mieście oraz w całym regionie środkowej i południowej Bułgarii, jak również w Warnie, Sofii i Wielkim Tyrnowie, zostanie zorganizowanych ponad 300 festiwali i projektów społecznych o tematyce związanej z dziedzictwem, historią i kulturą miasta. Na licznych wystawach można będzie zapoznać się między innymi z cyrylicą.
Odbędzie się też wiele przedstawień teatralnych zrealizowanych we współpracy z przedstawicielami społeczności z Bałkanów Zachodnich, romskich i tureckich. Komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Marija Gabriel weźmie udział w oficjalnej ceremonii inauguracji, którą zaplanowano na 12 stycznia.
Z kolei program Matery został opracowany pod hasłem "Otwarta przyszłość". Szczególny nacisk położono na integrację społeczną i kulturową. Wśród najważniejszych wydarzeń będą wystawy: "Ars Excavandi" poświęcona historii architektury podziemnej, "Re-reading Renaissance" stanowiąca podróż po renesansowym dziedzictwie regionów Basilicata i Apulia oraz "Poetry of primes", której tematem jest kluczowe znaczenie matematyki w pracy artystów w każdej epoce.
W Materze odbędzie się również pierwsze plenerowe wykonanie opery "Rycerskość wieśniacza" Pietro Mascagniego, we współpracy z Teatro San Carlo. Zrealizowanych zostanie także 27 projektów opracowanych we współpracy z miejscowymi artystami i partnerami z Europy. Ceremonia otwarcia odbędzie się 19–20 stycznia z udziałem 2 tys. muzyków ze wszystkich wsi regionu Basilicata i wielu miejsc w Europie.
"Programy wydarzeń kulturalnych w Płowdiwie i Materze przedstawiają wizję przyszłości tych miast oraz przyszłości Europy, a jednocześnie są świadectwem ich unikalnego dziedzictwa historycznego. Inicjatywa Europejska Stolica Kultury łączy ludzi i podkreśla rolę kultury w budowaniu tożsamości europejskiej" - powiedział unijny komisarz ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu Tibor Navracsics.
Ustanowiony w 1985 roku z inicjatywy ówczesnej greckiej minister kultury Meliny Mercouri program Europejskie Stolice Kultury jest jednym z najważniejszych programów kulturalnych w Europie. Tytuł ten przyznaje się miastom na podstawie zaproponowanego przez nie programu kulturalnego, który musi się charakteryzować wyraźnym wymiarem europejskim, angażować szeroki krąg odbiorców i wpisywać się w długotrwały rozwój uczestniczących w programie miast oraz regionów.
Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest również dla miast szansą na zmianę wizerunku, promocję i zwiększenie atrakcyjności dla turystów.
W 2018 roku tytuł ten miały Valletta na Malcie i Leeuwarden w Holandii. Kiedy zakończy się świętowanie w Płowdiwie i Materze, pałeczkę w 2020 roku przejmą chorwacka Rijeka i irlandzkie Gaillimh (Galway), w 2021 roku Timisoara w Rumunii, Eleusis w Grecji i Nowy Sad w Serbii, kraju kandydującym do UE, w 2022 roku Esch-sur-Alzette w Luksemburgu i Kowno na Litwie oraz w 2023 roku Veszprem na Węgrzech.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
luo/ ulb/ ap/