Wykonawcy z Białorusi i Polski, a także Estonii i Ukrainy biorą udział w 24. edycji Festiwalu Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej "Bardauskaja Vosień" 2017 (Jesień Bardów), który w piątek wieczorem rozpoczął się w Bielsku Podlaskim. Potrwa do niedzieli.
Jak powiedział PAP jeden z organizatorów imprezy Igor Łukaszuk, festiwal stara się odzwierciedlać aktualny stan białoruskiej piosenki autorskiej we wszystkich jej formach, łączącej w sobie wiele stylów i kierunków. "Jest tu miejsce dla wszystkich twórców, w których twórczości słowo jest bardzo istotne, a muzyka jest tłem dla tego słowa, ale też jest na wysokim poziomie" - wyjaśnił.
Festiwal rozpoczął się w piątek wieczorem w Bielskim Domu Kultury - na scenie zaprezentowało się 12 zakwalifikowanych zespołów z Białorusi i Polski, ale też z Estonii i Ukrainy. Łukaszuk powiedział, że to nowość w festiwalu, iż zgłosiły się zespoły z innych krajów. "Dzięki temu język białoruski zabrzmi od morza do morza, od Bałtyckiego do Czarnego" - dodał.
Łukaszuk zauważył, że od kilku lat poziom konkursu utrzymywany jest na wysokim poziomie. "To bardzo cieszy, bo pokazuje, że festiwal spełnia swoją funkcję animacyjną. To znaczy, że zaprasza, że daje możliwości, że mobilizuje i motywuje do rozwoju artystycznego" - dodał.
Organizatorem festiwalu "Bardauskaja Vosień" jest Związek na Rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej "Szczyty".
Laureatów konkursu poznamy w sobotę, a w niedzielę zdobywca Grand Prix wystąpi na scenie klubu Fama w Białymstoku.
Każdego festiwalowego wieczoru odbędzie się też koncert gwiazd. W tym roku wystąpią m.in.: legendarny zespół W-Z Orkiestra, Ilo&Friends, Aleś Kamocki i tegoroczny finalista Eurowizji białoruski zespół Navi Band. Wystąpi też jeden z ubiegłorocznych laureatów festiwalu - zespół Percepcja.
W ramach działań towarzyszących festiwalowi, w czwartek odbyło się kilka koncertów w mniejszych miejscowościach w regionie, m.in. w Orli, Narwi i Narewce. Kolejne zaplanowane są na poniedziałek. Atutem tych koncertów - jak mówią organizatorzy - jest to, iż odbywają się na małych scenach bądź w miejscach, gdzie scen nie ma, a to tworzy klimat i wykonawcy są bliżej publiczności.
Za głównego, z racji liczby imprez, animatora życia kulturalnego mniejszości białoruskiej w Polsce, uważane jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Polsce, które powstało jeszcze w czasach PRL. Propaguje ono głównie folklor i twórczość estradową, wspiera też szkolne konkursy poezji i prozy, a jej najważniejsze w roku imprezy, to Ogólnopolski Festiwal Piosenki Białoruskiej oraz Święto Kultury Białoruskiej.
W województwie podlaskim są największe skupiska mniejszości białoruskiej w Polsce. Według danych GUS w ostatnim spisie powszechnym przynależność narodową białoruską zadeklarowało ok. 50 tys. osób w Polsce. Sami liderzy organizacji białoruskich uznają te dane za niemiarodajne i podają liczby kilka razy wyższe. (PAP)
autor: Sylwia Wieczeryńska
edytor: Paweł Tomczyk
swi/ pat/