2,3 tys. dzieci i młodzieży uczestniczących w projektach zwiększających ich kompetencje kulturowe, 400 nauczycieli i animatorów edukowanych podczas warsztatów i szkoleń – to tegoroczny efekt programu operatorkultury.pl w woj. śląskim.
To wieloletni program Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, realizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo młoda kultura”.
Realizatorzy przedsięwzięcia skupiają swoje działania na edukacji kulturowej dzieci i młodzieży oraz współpracy sektora kultury i oświaty. Podczas środowej konferencji w Katowicach podsumowano tegoroczną edycję programu. Za pomocą mikrograntów sfinansowano wiele lokalnych działań edukacyjnych, organizowano szkolenia i spotkania sieciujące, wspólnie z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach prowadzono badania edukacji kulturowej. Łączna suma wsparcia to 62 tys. zł.
Jak poinformował PAP koordynator projektu operatorkultury.pl Maciej Zygmunt, wśród wielu ciekawych inicjatyw była m.in. zrealizowana w Częstochowie z udziałem dzieci niewidomych i słabowidzących, które tworzyły książkę. W Bytomiu ingerowano w przestrzeń miejską projektem „Mikropokoje”. „Dzieci wypełniały ustawiony w tym celu kontener swoimi pracami plastycznymi dotyczącymi pokoju na świecie. Chodziło o pokazanie, że zaczynamy od naszego najbliższego otoczenia” – wyjaśnił Maciej Zygmunt.
Operatorkultury.pl to kompleksowe trzyletnie zadanie, rozpisane na lata 2016-2018. Jego ideą jest propagowanie nowoczesnych form edukacji kulturowej oraz świadomości, iż stanowi ona jedno z najważniejszych narzędzi budowania demokratycznego społeczeństwa opartego na otwartości, tolerancji i solidarności, a przy tym wspierającego twórczy eksperyment.
Autor: Anna Gumułka (PAP)
lun/ agz/