Inne

24.10.2012 aktualizacja 19.07.2016

Polichromie Drapiewskiego odsłonięte w płockiej "Małachowiance"

Podczas prac konserwatorskich prowadzonych w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku ponownie odsłonięto malowidła ścienne o tematyce sakralnej, które w 1912 r. wykonał malarz Władysław Drapiewski (1876-1961). Drapiewski to twórca m.in. polichromii w płockiej bazylice katedralnej, które stworzył w latach 1904-14.

Jak poinformował w środę płocki Urząd Miasta, odsłonięte malowidła znajdują się na ścianach najstarszej części szkoły - średniowiecznej kolegiaty Św. Michała, która pełniła po II wojnie światowej funkcję szkolnej auli, a wcześniej na przełomie XIX i XX wieku była szkolną kaplicą. Według oceny konserwatorów odsłonięte polichromie są w stosunkowo dobrym stanie.

Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego to najstarsza polska szkoła, i jedna z najstarszych w Europie, istniejąca nieprzerwanie w tym samym miejscu od 1180 r. Prowadzone tam obecnie prace konserwatorskie związane są z renowacją i modernizacją budynków szkoły pochodzących z XIII i XVII wieku.

Jak poinformował w środę płocki Urząd Miasta, odsłonięte malowidła znajdują się na ścianach najstarszej części szkoły - średniowiecznej kolegiaty Św. Michała, która pełniła po II wojnie światowej funkcję szkolnej auli, a wcześniej na przełomie XIX i XX wieku była szkolną kaplicą. Według oceny konserwatorów odsłonięte polichromie są w stosunkowo dobrym stanie.

Malowidła w auli szkoły pokryto tynkiem na początku lat siedemdziesiątych XX wieku, gdy ówczesne władze PRL nie zgodziły się, aby w budynku państwowej szkoły były eksponowane treści o charakterze religijnym.

"Z posiadanej dokumentacji wynika, że prace budowlane zostały wykonane przez junaków OHP. Dzięki zastosowaniu siatki i tynków niskiej jakości polichromie nie zostały bezpowrotnie zniszczone" – powiedziała, cytowana w komunikacie płockiego Urzędu Miasta, Małgorzata Paździora-Satler, szef konserwatorów zabytków, którzy aktualnie prowadzą prace w szkole.

Podczas prac konserwatorskich odkryto także fragmenty starszych warstw malarskich. Konserwatorzy wkrótce pobiorą próbki i przeprowadzą specjalistyczne badania, które pozwolą określić pochodzenie i datowanie położonych głębiej polichromii.

Prace konserwatorskie w najstarszej polskiej szkole rozpoczęły się pod koniec września i potrwają do 2014 r. W ich ramach planowane jest m.in. gruntownie odnowienie dachu i elewacji zabytkowych zabudowań, a także osuszenie fundamentów. Renowacją i modernizacją objęte zostanie także znajdujące się w podziemiach szkoły muzeum, gdzie zachowały się fundamenty wczesnośredniowiecznej kolegiaty.

Remont prowadzi spółka Ciałbud z Radzymina, która pod koniec sierpnia z ofertą ponad 18,4 mln zł wygrała przetarg na rewitalizację zabytkowych budynków szkoły. Koszty inwestycji w większości pokryte zostaną z dotacji ze środków Unii Europejskiej, a pozostałą część dołoży płocki Urząd Miasta.

Obecne liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego otrzymało tę nazwę na mocy uchwały Rady Miasta Płocka w 1921 r. Szkoła powstała w 1180 r. przy kolegiacie św. Michała Archanioła, jako fundacja Dobiechny, wdowy po Wojsławie, opiekunie Bolesława III Krzywoustego, władcy Polski, który pochowany jest w krypcie płockiej katedry. Od tamtej pory, wielokrotnie przebudowywana, szkoła istnieje nieprzerwanie w tym samym miejscu.

Najstarszą, zachowaną część szkoły, fundamenty wczesnośredniowiecznej kolegiaty, można zobaczyć w szkolnym muzeum, mieszczącym się w podziemiach. Przetrwały także XV-wieczna wieża oraz XVII-wieczne skrzydło ówczesnego Kolegium Jezuickiego, które istniało od 1611 r. do drugiej połowy XVIII wieku.

Wykładowcami szkoły byli m.in.: profesor retoryki św. Andrzej Bobola (ok. 1591-1657), Wojciech Szweykowski (1773-1838) - pierwszy rektor Uniwersytetu Warszawskiego, a uczniami: Hieronim Napoleon Bońkowski(1807-1886), późniejszy nauczyciel dzieci Adama Mickiewicza; Honorat Koźmiński (1829-1916) ogłoszony przez papieża Jana Pawła II błogosławionym; prezydent II Rzeczypospolitej, profesor Politechniki Lwowskiej - Ignacy Mościcki (1867-1946); pułkownik lotnictwa, uczestnik bitwy o Anglię, dowódca polskiego skrzydła i słynnego Dywizjonu 303 - Jan Zumbach (1915-1986) a także Tadeusz Mazowiecki (ur. 1927) - pierwszy premier III RP. (PAP)

mb/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL