Polska Fundacja Narodowa była Partnerem Głównym „Dnia Polskiego” III Igrzysk Europejskich Kraków–Małopolska 2023 – poinformował w poniedziałek PAP Temistokles Brodowski z PFN. To wydarzenie kulturalne towarzyszyło w niedzielę Igrzyskom – przypomniał.
"Dzień Polski" w niedzielę w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie honorowym patronatem objęła Para Prezydencka, a wydarzenie zorganizowały m.in. Polski Komitet Olimpijski, Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena oraz Województwo Małopolskie - podał.
Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki podkreślił w rozmowie z PAP, że zaangażowanie w przygotowanie "Dnia", to spełnienie statutowych celów PFN.
"Naszą misją jest promowanie polskiej kultury, historii i polskiego dziedzictwa narodowego oraz polskiej gospodarki. W dziedzinie sportu wspieramy polskich mistrzów - prowadzimy program PFNteam100, który opieką objął ponad 430 polskich sportowców, zdobywców 574 medali na poziomie mistrzostw Europy i mistrzostw świata. Realizujemy też unikalny program regatowo-szkoleniowy +I Love Poland+" - wskazał w rozmowie z PAP Zarzecki.
"Dlatego Igrzyska Europejskie to dla nas sposobność do opowiadania o Polsce na świecie a +Dzień Polski+ to koniunkcja statutowych celów PFN" - zaznaczył.
Brodowski przypomniał, że w ramach powstałego w 2017 roku programu PFNteam100 wsparcie otrzymują nasi olimpijczycy i paraolimpijczycy. To stypendia pozwalające im na łączenie kariery sportowej i ciężkich treningów oraz godne reprezentowanie Rzeczypospolitej na świecie z nauką i podnoszeniem kwalifikacji zawodowych.
Zaznaczył, że unikalność projektu polega na uczeniu młodych, utalentowanych polskich sportowców odpowiedzialności za podejmowane decyzje sportowe, życiowe i ekonomiczne.
Wiceprezes PFN Michał Góras zaznaczył, że "Dzień Polski" podczas III Igrzysk Europejskich Kraków - Małopolska 2023 to doskonała okazja do zaprezentowania polskiego dorobku kulturalnego, ale też ponadprzeciętnych wyników sportowych na arenie międzynarodowej.
"Ideą przyświecającą temu wydarzeniu jest ukazanie więzi sportu ze sztuką - stojącej ponad podziałami, nawiązującej do antycznych olimpiad, a także konkursów literatury i sztuki jakie towarzyszyły Igrzyskom Olimpijskim" – zaznaczył Góras.
Góras przypomniał, że geneza "Dni Polskich" sięga XXX Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012, gdy w Cadogan Hall odbyła się pierwsza edycja takiej uroczystości.
"Od tego roku +Dni Polskie+ towarzyszą wszystkim imprezom o randze Igrzysk Olimpijskich oraz Igrzysk Europejskich" - dodał.
Brodowski podał, że w niedzielę w Filharmonii Krakowskiej można było obejrzeć fragmenty baletu "Harnasie" Karola Szymanowskiego z udziałem tenora Tomasza Świerczka. Uczestnicy spotkania mieli też okazję wysłuchać część "Polskiego Requiem" Krzysztofa Pendereckiego i koncert fortepianowy Fryderyka Chopina w wykonaniu orkiestry filharmonii pod dyrekcją Alexandra Humali i z udziałem laureata IV miejsca w XVIII Konkursie Chopinowskim w 2021 roku Jakuba Kuszlika - dodał.
Polska Fundacja Narodowa została założona pod koniec 2016 r. przez firmy PGE, ENEA, ENERGA, TAURON, KGHM Polska Miedź, PZU, PKN ORLEN, Grupę LOTOS, PGNiG, Grupę Azoty, Totalizator Sportowy, PWPW, GPW, PHN, PGZ, PKO BP i PKP.(PAP)
autor: Aleksander Główczewski
ago/ co/