Ponad 60 prac polskich artystów znajdzie się na wystawie "Stan życia. Polska sztuka współczesna w kontekście globalnym", która 11 maja otwarta zostanie w National Art Museum of China w Pekinie. To pierwsza tak obszerna prezentacja polskiej sztuki współczesnej w tej części Azji.
Wystawa "Stan życia. Polska sztuka współczesna w kontekście globalnym" jest próbą przekazania polskich przeżyć odbiorcom z innej kultury. To zarazem pierwsza tak obszerna prezentacja polskiej sztuki współczesnej nie tylko w Chinach, ale także w tej części Azji - poinformował we wtorek PAP Adam Jurek z Muzeum Sztuki w Łodzi.
Punktem wyjścia dla kuratora wystawy Jarosława Lubiaka jest założenie, że "doświadczenie zaistniałe w ramach wspólnoty życia na określonym obszarze i w określonej kulturze, może być przekazane za pomocą języka sztuki i dzięki temu stać się dostępne dla tych, którzy w nim nie uczestniczyli".
Na ekspozycji w Pekinie pokazanych zostanie ponad 60 prac artystów odnoszących się do aktualnej sytuacji w Polsce, których twórczość jednocześnie można uznać za przykład sztuki globalnej, wypracowującej wspólną dla wielu kultur płaszczyznę komunikacji.
Prace współczesnych artystów należących do pokoleń, które mogą uczestniczyć w globalnej kulturze będą stanowić zdecydowaną większość ekspozycji. Prezentowane będą dzieła takich twórców jak m.in.: Paweł Althamer, Ewa Axelrad, Mirosław Bałka, Edward Dwurnik, Katarzyna Kozyra, Zofia Kulik, Norman Leto, Zbigniew Libera, Angelika Markul, Magdalena Moskwa, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Tadeusz Rolke, Zofia Rydet, Wilhelm Sasnal, Leon Tarasewicz czy Zorka Projekt.
Obok nich pojawią się wybrane dzieła z polskiej historii sztuki nowoczesnej, m.in. Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro, Andrzeja Wróblewskiego, Ewy Partum, Tadeusza Kantora czy Aliny Szapocznikow. One także zostaną pokazane nie przez pryzmat historii, lecz ich aktualnego znaczenia.
Współpraca z National Art Museum of China przewiduje, że w przyszłym roku w Łodzi zorganizowana zostanie wystawa współczesnej sztuki chińskiej.
Wystawę w Pekinie, która czynna będzie do 24 czerwca, przygotowało Muzeum Sztuki w Łodzi i Culture.pl we współpracy z Ambasadą RP w Pekinie i National Art Museum of China. (PAP)
szu/ agz/