40 lat temu powstał w Gdańsku Polski Chór Kameralny, który ma na koncie prawie 620 prawykonań dzieł takich twórców jak Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar i Krzysztof Penderecki. Obchody jubileuszu chór rozpocznie w piątek koncertem "Stabat Mater" Haydna.
Polski Chór Kameralny został założony w 1978 r. z inicjatywy Ireneusza Łukaszewskiego. Po jego wyjeździe w 1983 r. do USA kierowanie zespołem przejął jego młodszy o 11 lat brat Jan, który prowadzi go do dziś. Polski Chór Kameralny tworzy 24 śpiewaków: 12 głosów żeńskich i 12 męskich.
"Największym sukcesem naszego chóru przez te ostatnie cztery dekady było funkcjonowanie zawsze na najwyższym poziomie artystycznym. Od początku swojej działalności stanęliśmy na wyżynach polskiej chóralistyki. Sporo jest w Polsce różnych zespołów, które powstają i upadają, a my przez 40 lat w trudnych czasami warunkach działamy, utrzymując wysoką klasę" - powiedział PAP dyrektor gdańskiego chóru Jan Łukaszewski.
Polski Chór Kameralny, który jest finansowany przez gdański samorząd, do dziś nie ma własnej, stałej siedziby, ani sali prób. "Ćwiczymy gdzie się da, najczęściej w salce przy kościele św. Bernarda w Sopocie dzięki gościnności tamtejszego proboszcza" - wyjaśnił Łukaszewski.
Lista miejsc, gdzie Polski Chór Kameralny doskonalił swoje umiejętności jest długa. Są na niej np. ratusz w Sopocie i Głównego Miasta w Gdańsku, aula kurii gdańskiej, sale Politechniki Gdańskiej i Akademii Medycznej.
Śpiewacy chóru ćwiczyli też swoje głosy w niecodziennych miejscach. "Mieliśmy np. próby w osiedlowym klubie Feluka w piwnicy pod sklepem rybnym na gdańskiej Żabiance. Kiedy sklep się zamykał i ekspedientka myła posadzkę, to nam z sufitu kapała słona woda po śledziach" - wspomina szef Polskiego Chóru Kameralnego.
Od 1978 r. przez gdański zespół przewinęło się ok. 150 muzyków. Z pierwszego składu w chórze, oprócz Łukaszewskiego, występują jeszcze trzy osoby: Wiesława Łukaszewska (żona dyrektora chóru - PAP), Bożena Nadolska i Krzysztof Pękała.
Obchody 40-lecia Polskiego Chóru Kameralnego zainaugurowane zostaną w piątek 16 lutego koncertem "Stabat Mater" Josepha Haydna w Archikatedrze Oliwskiej. Oprócz gdańskiego chóru wystąpią: Laura Mitchell (USA) - sopran, Ewa Marciniec - alt, Jorge Navarro Colorado (Hiszpania) - tenor, Jarosław Bręk - bas, Orkiestra Kameralna Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis, a dyrygować będzie Jan Łukaszewski.
Kolejny jubileuszowy koncert zaplanowano w niedzielę 25 lutego, w 80. urodziny założyciela chóru Ireneusza Łukaszewskiego. W gdańskim Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Koncert Muzyki Współczesnej, podczas którego wykonane zostaną jego kompozycje.
Utwory, które zostaną zaprezentowane, pochodzą z różnych etapów twórczości kompozytora. Większość z nich przeznaczona została na chór a cappella (opracowania pieśni Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina i kompozycje własne), niektóre powstały na chór z towarzyszeniem fortepianu. Repertuar ten, zarejestrowany w sierpniu 2017 r., wkrótce ukaże się na płycie CD. Ze względu na stan zdrowia Ireneusz Łukaszewski nie przyjedzie jednak do Gdańska.
Główny koncert z okazji jubileuszu 40-lecia chóru zaplanowano we wrześniu w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, w miejscu gdzie 1 września 1978 r. zespół został założony.
Repertuar Polskiego Chóru Kameralnego jest bardzo różnorodny - od chorałów gregoriańskich, poprzez muzykę renesansu, baroku, po współczesną.
Gdański zespół gości stale na międzynarodowych festiwalach muzycznych oraz nagrywa dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Szczególną pozycję wśród ponad 80 albumów chóru stanowi płyta "Penderecki: Complete Choral Works" (2009) zarejestrowana na specjalne zaproszenie samego kompozytora; w tamtym czasie była pierwszą w świecie pełną monografią utworów na chór a cappella Pendereckiego.
Płyty Polskiego Chóru Kameralnego były 18 razy nominowane do nagrody Fryderyk, a pięciokrotnie ją zdobyły. Ostatnia z nich „Marian Borkowski Choral Works” została nagrodzona w 2014 roku w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Zespół jest również laureatem dwóch Orphee D’or - nagród przyznawanych przez francuską Academie du Disque Lyrique za najlepsze nagranie muzyki chóralnej.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ son/