Kultura i sztuka po 1989 roku

09.12.2019

Polski skrzypek zdobył nagrodę za wykonanie utworów w konkursie improwizacji

26-letni skrzypek z Poronina Dawid Czernik znalazł się wśród nagrodzonych wykonawców improwizacji utworów podczas pierwszego Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Skrzypcowej w Budapeszcie. Polak w konkursie zmierzył się z siedmioma skrzypkami z różnych stron świata, wyłonionych podczas eliminacji. Zwyciężył Węgier Laci Duka.

Czernik otrzymał w nagrodę skrzypce z rąk światowej sławy węgierskiego wirtuoza i organizatora budapesztańskiego konkursu Robyego Lakatosa. 
 
„To był dla mnie wyjątkowy konkurs. Miałem okazję rywalizować z wybitnymi skrzypkami. To dla mnie niezwykłe doświadczenie” – powiedział PAP Czernik.   
 
Każdy z finalistów miał do wykonania i dowolnego zinterpretowania cztery utwory: kompozycję Lakatosa, wybrany ludowy utwór węgierski, jeden z 12 zaproponowanych standardów jazzowych oraz dowolny utwór, wybrany przez uczestnika. Dawid Czernik wybrał utwór na motywach góralskiej melodii „Skarga Podhala”, który wykonał wraz z towarzyszeniem fortepianu, kontrabasu i perkusji. 
 
Konkurs w stolicy Węgier jest organizowany przez Fundację Robyego Lakatosa, założoną w 2018 roku, aby wspierać młode talenty muzyczne. Zdobywca pierwszej nagrody otrzymał 5 tys. euro, druga nagroda to 3 tys. euro, a trzecia 1 tys. euro.(PAP)
 
autor: Szymon Bafia 
 
szb/ zm/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL