Wieczór poezji ks. Jana Sochonia odbędzie się w sobotę w Galerii Roi Dore w Paryżu. W programie wieczoru - prezentacja najnowszego tomu wierszy pt. „Półmrok".
Spotkanie autorskie z ks. prof. Janem Sochoniem poprowadzi Cezary Dobies.
Jan Sochoń należy do grona znanych księży poetów, takich jak: Janusz A. Ihnatowicz, Wacław Oszajca, Paweł Heintsch, Franciszek Kamecki, Bonifacy Miązek, Janusz A. Kobierski i nieżyjący już Janusz St. Pasierb oraz Jan Twardowski.
"Liryka Sochonia jest wyciszona, stonowana i spokojna, ale także precyzyjna niczym strzał w dziesiątkę. Zwracając się w wierszu +Imię+ do stwórcy, poeta mówi: +masz tylko jedno imię, /które trzeba wymawiać bezdźwięcznie+" - charakteryzuje twórczość Sochonia krytyk literacki Janusz Drzewucki.
W wierszach Sochonia widoczna jest pochwała świata, urządzonego podług zasad ładu i harmonii, w którym rządzą piękno, dobro i prawda, ale - jak to zostało ujęte w najnowszym tomie - jest to też świat, w którym pojawiają się tony ciemniejsze, a niekiedy panuje półmrok.
Jan Sochoń jest teologiem i filozofem, poetą i eseistą; biografem i wydawcą pism bł. księdza Jerzego Popiełuszki.
Urodził się w 1953 r. w Wasilkowie na Podlasiu. Kieruje Katedrą Filozofii Kultury na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wykłada również w stołecznym Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym.
Regularnie współpracuje z redakcjami wielu czasopism oraz z Polskim Radiem. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, PEN-Clubu, a także do innych towarzystw naukowych i filozoficznych. Opublikował wiele książek filozoficznych, prac edytorskich, zbiorów esejów oraz tekstów literackich, m.in.: „Poszukiwanie literatury” (Warszawa, 2012), „Religia w projekcie postmodernistycznym” (Lublin, 2012), „Jak żyć chrześcijaństwem?” (Warszawa, 2014), „Człowiek i twórczość” (Lublin, 2016); tomów wierszy: „Intencje codzienne” (Rzeszów, 2013) - nominowane do nagrody literackiej Nike 2010, „Wizerunek” (Gdańsk, 2013), „Obrót koła” (Pelplin, 2014), „Sandały i pierścień” (Sopot, 2015).
Jego utwory przetłumaczono na wiele języków obcych: angielski, niemiecki, włoski, rosyjski, czeski, serbski, chorwacki czy ukraiński, a także zamieszczono w kilku zagranicznych antologiach. Mieszka w Warszawie.
Paryska Galeria Roi Dore od ponad pięciu lat zajmuje się promocją sztuki polskiej. Znajduje się w artystycznej dzielnicy Paryża - Le Marais, nieopodal Muzeum Picassa. W galerii organizowane są wystawy, spotkania z ludźmi muzyki, literatury, poezji, teatru czy performance. Zorganizowano tam ponad 30 wystaw prac, głównie polskich artystów tworzących poza krajem.
W galerii można było obejrzeć prace m.in.: Michała Batorego, Józefa Burego, Romana Cieślewicza, Stasysa Eidrigeviciusa, Joanny Flatau, Andrzeja Haladudy, Pawła Jocza, Janusza Kapusty, Artura Majki, Ludwiki Ogorzelec, Wojtka Siudmaka.
Zorganizowano w niej również wystawę „Jan Lebenstein. In Memoriam”, we współpracy z Fundacją im. Jana Lebensteina, Instytutem Polskim i Ambasadą RP w Paryżu. Ekspozycja została wyróżniona jako projekt polonijny przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.
Galeria Roi Dore brała udział w paryskim biennale fotografii „Mois de la Photo 2012”. W 2013 r. Galeria uczestniczyła w 11. Warszawskich Targach Sztuki, przybliżając polskiej publiczności rodzimych artystów tworzących za granicą.
Tom poezji Jana Sochonia pt. "Półmrok" ukazał się nakładem Editions yot-art, 2016. (PAP)
abe/ agz/