W ramach projektu Jazz Po Polsku, promującego polską muzykę za granicą, zespół Grzegorz Karnas Formula zagra tej wiosny w sześciu krajach Azji. W każdym z nich grupa wystąpi wspólnie z lokalnymi muzykami – powiedział PAP twórca projektu Jakub Krzeszowski.
Trasa promująca nowy album "Power Kiss" rozpocznie się 13 kwietnia od występu na Biszkek Jazz Festival w Kirgistanie. Następnie grupa odwiedzi Chiny, Uzbekistan, Indonezję, Singapur i Malezję, a na zakończenie - 13 maja br. - zagra na Borneo Jazz Festival.
Zespół jedzie do Azji w składzie: Grzegorz Karnas (wokal), Mateusz Szewczyk (gitara basowa) i Grzegorz Masłowski (perkusja), który uzupełniać będą lokalni artyści.
Karnas to jeden cenionych na świecie polskich wokalistów jazzowych. W 2006 r. otrzymał pierwszą nagrodę na Brussels Young Jazz Singers Competition w Belgii, a rok później zdobył Grand Prix międzynarodowego konkursu Crest Jazz Vocal we Francji. Koncertowa płyta jego zespołu Grzegorz Karnas Trio pt. "Audio Beads" została uznana przez miesięcznik "New York City Jazz Record" za jeden z najlepszych albumów roku 2013 w kategorii jazz wokalny.
Jazz Po Polsku pierwszy raz zawitał do Azji w 2014 r., kiedy to w trzech chińskich miastach wystąpił warszawski zespół Imagination Quartet. Z roku na rok zespołów przybywało, a azjatyckie trasy koncertowe wydłużały się. Do tej pory w ramach tego przedsięwzięcia polscy artyści zaprezentowali się na tym kontynencie podczas ponad 150 wydarzeń. Brali udział m.in. w koncertach i warsztatach muzycznych.
Celem Jazzu Po Polsku jest "promocja polskiej muzyki improwizowanej poza granicami kraju, jako gatunku samego w sobie, z wieloletnimi tradycjami i historią" - zaznaczył Krzeszowski. Dodał, że "inicjatywa pomaga w nawiązywaniu międzynarodowej współpracy kulturalnej i integruje środowisko artystów z wielu państw".
Krzeszowski poinformował, że azjatycka trasa Grzegorz Karnas Formula została zorganizowana przez Fundację Plateaux we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza (program "Don't Panic! We're from Poland"), przy wsparciu UNESCO, Ambasady RP w Astanie, Taszkiencie i Kuala Lumpur oraz festiwalu Voicingers.(PAP)
autor: Andrzej Borowiak
anb/ gj/ krap/