Oksana Zabużko, Natalia Śniadanko i Sofija Andruchowycz znalazły się wśród gości festiwalu „Do Wschodu. Nocne sąsiadów rozmowy”, który w czwartek rozpocznie się w Bibliotece Wolność w Łodzi. Wydarzenie, zaplanowane jako cykl spotkań z polskimi i ukraińskimi literatami, potrwa trzy dni.
"Do Wschodu. Nocne sąsiadów rozmowy" to cykl pięciu spotkań autorskich z pisarzami i pisarkami ukraińskimi, prowadzonych przez polskich pisarzy i intelektualistów, którym szczególnie bliska jest kultura naszych wschodnich sąsiadów.
"Po wybuchu wojny w Ukrainie Biblioteka Miejska w Łodzi - podobnie jak inne instytucje kultury - włączyła się w pomoc migrantom. Zaczęliśmy od tego, co najpotrzebniejsze - zbiórek odzieży, kserowania dokumentów, informowania, gdzie co w mieście znaleźć. Później był zakup książek po ukraińsku, bo odwiedzające nas osoby dopytywały o możliwość ich wypożyczenia. A teraz nadszedł czas na działania kulturalne, które pomogą nam lepiej się poznać" - powiedziała PAP kierowniczka Biblioteki Wolność w Łodzi i pomysłodawczyni festiwalu Natalia Królikowska.
Na rozpoczęcie festiwalu, w czwartek, zaplanowano spotkanie z Krystyną Kurczab-Redlich - polską dziennikarką i reportażystką, wieloletnią korespondentką polskich mediów w Rosji, autorką filmów dokumentalnych o Czeczenii - które poprowadzi historyk Andrzej Kompa. Jednym z omawianych tematów będzie publikacja dziennikarki - biografia Władimira Putina "Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina".
W piątek w Bibliotece Wolność pojawią się dwie ukraińskie pisarki - Oksana Zabużko i Natalia Śniadanko. Zabużko, której międzynarodową sławę i uznanie przyniosła książka "Badania terenowe nad ukraińskim seksem", uznana za pierwszy manifest ukraińskiego feminizmu, jest znana ze swoich wypowiedzi na tematy społeczne i polityczne. W przeddzień rosyjskiej inwazji - 23 lutego 2022 - ukazała się jej książka "Planeta Piołun", będąca zbiorem esejów wybranych dla polskiego czytelnika, napisanych po zajęciu Krymu przez Rosjan w 2014 r.
Z kolei Natalia Śniadanko - ukraińska poetka, pisarka, dziennikarka, tłumaczka - jest autorką m.in. powieści o losach współczesnych ukraińskich gastarbeiterek "Frau Müller nie zamierza płacić więcej" oraz przekładów na język ukraiński utworów polskich poetów - Miłosza, Iwaszkiewicza, Brzechwy. Podczas spotkania towarzyszyć jej będzie prozaik i dziennikarz Ziemowit Szczerek, którego twórczość związana jest m.in. historią i współczesnością krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Sobota będzie dniem spotkania z Sofiją Andruchowycz i Martyną Bundą oraz Natalią Belczenko i Maciejem Robertem. W pierwszej parze połączono dwie prozaiczki, w drugiej - poetów. Spotkaniom literackim towarzyszyć będzie m.in. koncert duetu fortepianowego Olgi Bykanovej i Galiny Russovej, wieczorne afterparty z ukraińską muzyką elektroniczną, spacer z przewodnikiem po wielokulturowej Łodzi i warsztaty polskiego i ukraińskiego haftu.
"Chociaż żyjemy obok siebie, to wciąż mało o sobie wiemy; w obu społeczeństwach krążą liczne stereotypy. Festiwal to okazja do pokazania, jak obie nasze kultury są sobie bliskie, ale też do podkreślenia różnic sprawiających, że nasze literatury są wyjątkowe w kontekście europejskim" - zaznaczyła Królikowska.
Jak dodała, Biblioteka Wolność ma już wielu ukraińskich czytelników, dlatego nie obawia się o festiwalową frekwencję. "To było dla nich bardzo miłe, że zapraszamy +ich+ autorów i zapowiedzieli, że się pojawią. Warto dodać, że spotkania będą tłumaczone, ale głównie ze względu na dwujęzyczną publiczność, bo wszystkie zaproszone na festiwal ukraińskie autorki mówią po polsku i rozmowy z nimi mogłyby być przeprowadzone w tym języku" - podkreśliła.
Organizatorzy liczą, że festiwal stanie się imprezą cykliczną. Jego pierwsza edycja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ aszw/