Ponad 170 filmów z kilkudziesięciu krajów będzie można zobaczyć podczas połączonej edycji 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty i 11. American Film Festival. W tym roku oba festiwale zostały przeniesione na platformę online i odbędą się w dniach 5-15 listopada.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty tradycyjnie odbywa się na przełomie lipca i sierpnia, jednak w tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, został przeniesiony na listopad i połączony z 11. American Film Festival. Organizatorzy zdecydowali się też zmienić formułę tegorocznej imprezy i przenieść ją do sieci.
„Na początku oczywiście planowaliśmy, że festiwale odbędą się w formie fizycznej, ale mieliśmy świadomość, że może być różnie. Braliśmy też pod uwagę wersję hybrydową, jednak ostatecznie festiwale odbędą się głownie w sieci. Powody były oczywiste. Przede wszystkim wynikały z troski o bezpieczeństwo uczestników festiwalu, ale też osób przy nim pracujących. Nie chcieliśmy też dłużej trzymać w niepewności widzów. Mam nadzieję, że ta wersja online będzie miała więcej plusów niż minusów” - mówił na wtorkowej wideokonferencji, na której przedstawiono program połączonych festiwali, prezes Stowarzyszenia Nowe Horyzonty Roman Gutek.
Dodał, że prace nad platformą online zintegrowaną ze stroną nowehoryzonty.pl. trwały od kilku miesięcy. „Plusem takiego rozwiązania jest to, że dotrzemy do osób, które z różnych względów do Wrocławia by nie przyjechały, a festiwal w ten sposób zyska nowych odbiorców. Mam też nadzieję, że ta platforma zostanie i będzie służyła również temu, żeby filmy docierały do miejscowości, w których nie ma kin” – pokreślił.
Dyrektor artystyczny festiwalu Marcin Pieńkowski poinformował, że organizatorom udało się przenieść do internetu około 90 proc. planowanego programu Nowych Horyzontów i około 70 proc. programu American Film Festival. „O kilka tytułów wciąż jeszcze walczymy. W sumie na naszej platformie online pokażemy prawie 140 filmów pełnometrażowych i 40 krótkich metraży. To ogromna liczba filmów. Jesteśmy w tym momencie jednym z największych festiwali wirtualnych, które odbywają się w tym roku w Europie” – zwrócił uwagę Pieńkowski.
W salach kinowych odbędzie się tylko kilka symbolicznych pokazów, które zostaną zorganizowane zgodnie z wytycznymi GIS.
20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty otworzy realizowana przez kilkanaście lat pełnometrażowa animacja Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Film był już prezentowany na ostatnim Berlinale, a także został wyróżniony na prestiżowym festiwalu animacji w Annecy. „Jesteśmy bardzo dumni, że ten film otwiera tegoroczne Nowe Horyzonty. Jest to bez wątpienia arcydzieło. To film o smutku, o przemijaniu, o pamięci. Kino bardzo osobiste, w którym można usłyszeć głosy chociażby nieżyjących już Andrzeja Wajdy, Ireny Kwiatkowskiej” – powiedział dyrektor artystyczny.
W dniu otwarcia zaplanowano także pokazy na żywo „Sweat” Magnusa von Horna z oficjalnej selekcji tegorocznego Cannes, oraz „Gundy” Victora Kossakovsky’ego, jednego z głośniejszych filmów tegorocznego Berlinale. Na zakończenie festiwalu widzowie będą mogli zobaczyć najnowsze dzieło Thomasa Vinterberga „Na rauszu”, z Madsem Mikkelsenem w roli głównej.
W Konkursie Nowe Horyzonty o Grand Prix powalczy w tym roku 12 filmów z całego świata. Wśród nich znajdą się produkcje m.in. z Lesotho – „To nie pogrzeb, to zmartwychwstanie” Lemohanga Jeremiaha Mosesesa, z Grecji – „Kala Azar” Janis Rafy, Węgier – „Eden” Ágnes Kocsis, Meksyku – „Sanktuarium” Joshui Gila, czy z Portugalii – „Metamorfoza ptaków” Catariny Vasconcelos. W tym gronie znalazły się też dwie polskie produkcje – „Proste rzeczy” Grzegorza Zaricznego i „Komar” Filipa Jana Rymszy.
„Hasłem tegorocznego festiwalu jest +Nowa Nadzieja+. Właśnie dlatego, że uważamy, że nadzieja jest obecnie najbardziej deficytowym towarem, chcemy jej szukać, przemycać ją w naszych filmach. W ten sposób właśnie skonstruowaliśmy nowohoryzontowy konkurs, tak, żeby był przestrzenią, w której zasiejemy ziarenka nadziei, choć w sposób nieoczywisty, często nawet paradoksalny” - tłumaczyła Małgorzata Sadowska, jedna z programerek festiwalu Nowe Horyzonty.
W programie nie zabraknie najważniejszych filmów ze światowych festiwali, wśród nich m.in. nagrodzony na festiwalu w Wenecji Srebrnym Lwem „Nowy porządek” Michela Franco; pokazywany w konkursie głównym tegorocznego Berlinale „Berlin Alexanderplatz” Burhana Qurbaniego; czy "Aida" Jasmili Zbanić opowiadająca o masakrze w Srebrenicy.
Widzowie zobaczą też najnowsze filmy wybitnych reżyserów współczesnego kina, w tym „Vitalina Varela” Pedra Costy, „Dni” Tsaia Ming-lianga, „Malmkrog” Cristiego Puiu oraz „Drodzy towarzysze!” Andrieja Konczałowskiego.
Dyrektorka artystyczna American Film Festival Urszula Śniegowska poinformowała, że w programie festiwalu znalazło się 40 filmów, z czego 37 pokazanych zostanie na platformie online. „Filmem otwarcia będzie nagrodzony w Wenecji +Świat, który nadejdzie+ Mony Fastvold, ze świetnymi kreacjami aktorskimi, m.in. Vanessy Kirby. Myślę, że ten film musi być oglądany na dużym ekranie. Podobnie jak nasz film zamknięcia, czyli rejestracja trasy koncertowej Davida Byrne’a +American Utopia+, w reżyserii Spike’a Lee” – zapowiedziała.
Do programu trafił także prezentowany na festiwalu Sundance „Tesla” Michaela Almereydy (w rolach głównych Ethan Hawke oraz Kyle MacLachlan); wyróżnione Kryształowym Niedźwiedziem w Berlinie „Sweet Thing” Alexandre’a Rockwella, a także „Pierwsza krowa” Kelly Reichardt czy „Ostatnie słowa” Jonathana Nossitera, z Nickiem Nolte, Charlotte Rampling i Stellanem Skarsgardem w rolach głównych.
W sekcjach konkursowych American Film Festival – Spectrum i American Docs widzowie zobaczą produkcje młodych talentów kina USA oraz najgłośniejsze dokumenty prezentujące różne oblicza Ameryki. W konkursie Spectrum znajdą się m.in.: „Bestio, Bestio” Danny’ego Maddena, „Freeland” Maria Furloniego i Kate McLean oraz „Shiva Baby” Emmy Seligman. O nagrodę w sekcji American Docs powalczą z kolei m.in.: „Doktor Miami” Jean-Simona Chartiera, „Barbara Lee. Prawdziwa władza” Abby Ginzberg oraz „Jimmy Carter, rockandrollowy prezydent” Mary Wharton.
20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty oraz 11. American Film Festival odbędą się w dniach 5-15 listopada. Pełny program jest dostępny pod adresem: https://www.nowehoryzonty.pl. (PAP)
autorka: Agata Tomczyńska
ato/ aszw/