O portret Marii Haydel, namalowany w 1892 r. przez Jacka Malczewskiego, wzbogaciło się muzeum jego imienia w Radomiu. Placówka ta posiada czwartą pod względem wielkości kolekcję dzieł wybitnego polskiego symbolisty.
Zakup dzieła - za 85 tys. zł - sfinansował samorząd województwa mazowieckiego. W środę marszałek Adam Struzik przekazał pracę radomskiemu muzeum.
Zaznaczył, że czwarta pod względem liczebności zbiorów kolekcja prac Jacka Malczewskiego (po Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie i Poznaniu), jest powodem do dumy dla całego Mazowsza. "Chcielibyśmy, aby radomska kolekcja stała się +produktem sztandarowym +, by każdy kto przyjeżdża do Radomia zechciał odwiedzić muzeum" - powiedział Struzik.
Portret Marii Heydel namalowany został w technice olejnej. "Przedstawiona na obrazie kobieta to 18-letnia Maria z domu Skarbek - Borowska, która w roku powstania obrazu wyszła za mąż za barona Zdzisława Heydla, właściciela majątku w Gardzienicach k. Ciepielowa niedaleko Radomia, spokrewnionego z rodziną Malczewskich” - poinformowała kierownik Działu Sztuki Dawnej w Muzeum im. Jacka Malczewskiego Paulina Szymalak-Bugajska.
Dodała, że Maria Haydel była matką Adama Haydla, krakowskiego ekonomisty, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także autora pierwszej całościowej monografii życia i twórczości Malczewskiego "Jacek Malczewski. Człowiek i artysta", wydanej w 1933 r. W tejże publikacji została zamieszczona kolorowa reprodukcja portretu matki Hydla, znajdującego się wówczas w jego kolekcji.
Jak zaznaczył dyr. Muzeum im. Jacka Malczewskiego Adam Zieleziński, nowy nabytek ma wagę pamiątki rodzinnej, która doskonale wpisuje się w profil kolekcji malarstwa i archiwaliów związanych Jackiem Malczewskim, od lat pozyskiwanych i gromadzonych w radomskim muzeum. Portret Marii Heydel jest 46. obrazem olejnym Malczewskiego w radomskiej kolekcji.
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu od wielu lat gromadzi prace i pamiątki związane z urodzonym w tym mieście artystą. W 1925 roku Rada Miasta kupiła od Malczewskiego do sali posiedzeń tryptyk "Mój pogrzeb" i obraz "Autoportret". Dzieła te zapoczątkowały kolekcję obrazów Malczewskiego w Radomiu.
Od kilkunastu lat w muzeum oglądać można stałą wystawę twórczości malarza. Wśród eksponatów są prace będące własnością placówki, jak i te oddane w depozyt przez prywatnych kolekcjonerów. Wśród prezentowanych dzieł znajdują się m.in. słynne obrazy: "Autoportret z muzą" i "Zatruta studnia z autoportretem" oraz szereg portretów członków rodziny i znajomych artysty.
Jacek Malczewski to jeden z najwybitniejszych polskich symbolistów. Urodził się w 1854 roku w Radomiu, z którym od pokoleń związana była jego rodzina. Od 1837 roku Malczewski studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (dwa lata pod kierunkiem Jana Matejki). W latach późniejszych wyjeżdżał do Francji, Włoch i Monachium. Całe swoje dorosłe życie związał jednak z Krakowem. Był bardzo cenionym artystą. W Radomiu na kilka lat przed śmiercią malarza jego imieniem nazwano jedną z ulic. Pięćdziesięciolecie jego pracy twórczej w 1925 roku uczczono wystawami w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Lwowie. Zmarł 8 października 1929 roku, na dwa lata przed śmiercią utraciwszy wzrok. Został pochowany na Skałce w Krakowie. (PAP)
autor: Ilona Pecka
ilp/ agz/