11.05.2018

Portret z przedwojennej kolekcji z Wrocławia na aukcji w Berlinie

W katalogu aukcji berlińskiego domu Griesbach figuruje oferowany do sprzedaży 30 maja "Portret damy" z 1906 r. niemieckiego malarza Lovisa Corintha. Według zajmującej się ochroną polskiego dziedzictwa fundacji „Communi Hereditate” portret zrabowano w Polsce.

Cena szacunkowa portretu, który w internetowej "Bazie strat wojennych MKiDN" określony jest jako "Portret damy z wachlarzem" namalowany przez Corintha, wynosi 50-70 tys. euro. Baza ta podaje, że "nie jest oficjalnym rejestrem i jest gromadzona w celach badawczych i informacyjnych".

O zidentyfikowaniu portretu jako obrazu zrabowanego w Polsce poinformowała w piątek TVP Info, powołując się również na stronę internetową artsherlockmagazyn.pl, gdzie Mariusz Pilus opisał, jak przypadkowo natrafił na dzieło w katalogu aukcjonera.

Dom aukcyjny Grisebach GmbH w Berlinie przy reprodukcji portretu podaje proweniencję obrazu i informuje, że ma zgodę na sprzedaż od spadkobierców pierwszych jego właścicieli, Leo i Elise Smoschewerów z Wrocławia.

Rodzina Leo Smoschewera, właściciela fabryki (Smoschewer & Co.) produkującej kolejki polowe, lokomotywy i walce drogowe, była pochodzenia żydowskiego. Zmarły w 1938 roku Leo należał do wrocławskiej gminy żydowskiej. Posiadał kolekcję dzieł sztuki, przede wszystkim współczesnych malarzy niemieckich, w której znajdował się portret jego żony Elise, namalowany przez Corintha w 1906 roku. (PAP)

klm/ kar/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL